Britská vláda odmieta dvojciferné zvýšenie platov zdravotníkov, sestry žiadajú nárast o 5 percent vyšší než inflácia

Štrajk zdravotných sestier, Veľká Británia
Štrajkujúce zdravotné sestry vo Veľkej Británii. Foto: SITA/AP

Britská vláda v utorok uviedla, že zdravotným sestrám a zamestnancom rýchlej zdravotníckej pomoci neponúkne viac peňazí v záujme ukončenia štrajkov.

Konzervatívna vláda britského premiéra Rishiho Sunaka je pod tlakom, aby zdvihla svoju ponuku na zvýšenie miezd zdravotníkov žiadajúcich veľký rast zárobkov vzhľadom na infláciu, ktorá v novembri bola na úrovni 10,7 percenta.

Tisíce zdravotných sestier v utorok na 24 hodín prerušili prácu. Ide už o ich druhý jednodňový štrajk od začiatku decembra. Vodiči sanitiek, zdravotníci a dispečeri plánujú štrajk v stredu a potom opäť 28. decembra.

Odborový zväz zdravotných sestier žiada rast platov, ktorý by bol o 5 percent väčší ako inflácia. Zväz je ochotný akceptovať aj menej výrazné zvýšenie miezd, ale tvrdí, že v januári zorganizuje ďalšie štrajky, ak dohodu nedosiahnu.

Britský premiér však pre denník Daily Mail povedal, že dvojciferné zvýšenie platov vo verejnom sektore by posunulo infláciu ešte vyššie, čo by „ľudí ochudobnilo z dlhodobého hľadiska“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rishi Sunak