Bratislavský samosprávny kraj upozorňuje na alarmujúci nedostatok zdravotných sestier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
sestry, lekári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Alarmujúci nedostatok zdravotných sestier v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) ohrozuje poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov regiónu. Upozornil na to lekár BSK Tomáš Szalay.

Nedostatok zdravotného personálu

Nedostatok kvalifikovaného zdravotného personálu je problém, ktorým sa samospráva zaoberá s maximálnou vážnosťou. Zdravotné sestry sú neodmysliteľnou súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti a ich nedostatok môže mať závažné dôsledky na celkovú kvalitu poskytovaných služieb,“ konštatuje samospráva.

BSK aktívne spolupracuje s odbornými organizáciami, zdravotnými školami a ďalšími inštitúciami, pričom predstavuje prvé z možných riešení problému. Medzi opatrenia, ktoré zvažujú, patrí aj podpora sústavného vzdelávania pre existujúci personál s cieľom zlepšiť ich schopnosti a vedomosti.

Edukácia zdravotníckeho personálu

Vzdelávanie sestier budú realizovať prezenčnou formou a bude súčasťou sústavného vzdelávania, akreditované SKSaPA a SKZZ. K iniciátorom a odborným garantom patrí Odbor zdravotníctva BSK a Akadémia medicínskeho vzdelávania EduCAMP. Prvé školenia edukačnej platformy začnú od nového roka 2024.

Cieľovou skupinou sú zdravotné sestry ambulancií všeobecných lekárov, praktické sestry, nemocničné sestry, ktoré by v budúcnosti chceli pracovať v ambulanciách všeobecných lekárov, absolventi stredných zdravotníckych škôl a záchranári,“ poznamenala samospráva. Školiteľmi sú experti z radov odborných lekárskych a sesterských spoločností, psychológ, sociológ, aj právnik. Pôjde o sériu odborných kreditovaných školení v rámci sústavného vzdelávania pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Szalay
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekSKZZ Slovenská komora zdravotníckych záchranárov