Ako sa zbaviť akné? Tipy na prírodné prostriedky, ktoré pomáhajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ako sa zbaviť akné? Tipy na prírodné prostriedky, ktoré pomáhajú
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Hormonálna porucha – akné, je klasický stav kože, ktorý býva u dospievajúcich veľmi častý. Existuje niekoľko rastlín, ktoré sú účinné a pomôžu pri riešení tohto problému. Poradíme vám ako liečiť akné rastlinami.

Akné býva bežným problémom dospievajúcich ľudí, alebo tých, ktorí prechádzajú hormonálnymi zmenami. Aj keď ide o bežnú záležitosť, mnohých z nás dokáže potrápiť. Najmä z estetických dôvodov, či v prípade zápalov.

Čo sa dá urobiť? Môžu byť čierne škvrny odstránené vďaka liečivému pôsobeniu rastlín? Čítajte ďalej.

Čo spôsobuje akné?

Akné je zapríčinené nadmernou tvorbou mazu v žľazách. Ak je maz produkovaný v nadmernom množstve, začne upchávať póry pokožky, a to spôsobuje, že pokožka je mastná a náchylná na vyrážky. Táto skutočnosť poskytuje prostredie, v ktorom sa množia baktérie spôsobujúce zápal kože alebo výskyt čiernych škvŕn.

Faktory, ktoré spúšťajú akné

  • Puberta a hormonálne zmeny: V priebehu dospievania (8-13 rokov) dochádza k psychickýma najmä fyzickým zmenám, ktoré sú umocnené rastom pohlavných hormónov. Puberta je teda obdobie, keď mazové žľazy produkujú najviac mazu, ktorý je živnou pôdou pre baktérie.
  • Hormonálne zmeny u žien: Približne 2 až 7 dní pred menštruáciou mávajú niektoré ženy problémy so zvýšenou tvorbou akné. Príslušníčky nežnejšieho pohlavia sú často náchylné na vývoj typu závažnejšieho akné aj vtedy, keď užívajú antikoncepciu obsahujúcu proestrogény, ako je lynestrenol, norgestrel, norgestrienón, gestodén, noretisterón, levonorgestrel, desogestrel …). Naopak, iné ženy trpia akné, keď prestanú užívať antikoncepčné tablety.
    Tiež sa môže stať, že akné u žien spustí aj menopauza alebo tehotenstvo.
  • Poruchy nadobličiek alebo vaječníkov. Aj toto, aj keď v zriedkavých prípadoch, môže byť jednou z príčin výskytu akné.

Ako liečiť akné pomocou rastlín

Rýchly prehľad rastlín, ktoré liečia akné:

Čajovník austrálsky

Preukázalo sa, že zdravotné prínosy tejto rastliny potlačujú nárast akné. Obsahuje totiž látku (terpinen-4), ktorá pôsobí ako antimikrobiálna látka pri infekciách, a tak znižuje zápal.
antiseptické, antibakteriálne a protiinfekčné vlastnosti čajovníka teda vysušujú vyrážky a tlmia zápal.

Aloe vera

Táto rastlina má protizápalové látky,ktoré stimulujú imunitný systém tela a urýchľujú proces hojenia rán na infikovaných miestach.

Žihľava

Žihľava je ideálnym pomocníkom pri problémoch z akné najmä vďaka obsahu protizápalových látok (vitamín B, minerály, zinok, stopové prvky).

Púpava

Vedeli ste, že aj táto všadeprítomná burina dokáže potlačiť tvorbu akné? Púpava má listy bohaté na draslík. Práve ten má silný čistiaci účinok na pečeň a prečisťuje aj krv.
Preto lieči akné a potláča výskyt pupienkov a čiernych škvŕn.

Paradajka

Skrýva v sebe vysoký obsah bielkovín, vitamínu A a B, antioxidantov a lykopénov, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Paradajka čistí a lieči pleť tým, že čistí póry, ktoré sú upchaté nečistotami, a potom ich uzavrie, aby zostali trvale v čistote.

Citrón

Vďaka kyseline askorbovej patrí takisto k účinným liečiteľom akné. Citrónová šťava podporuje hojenie rán a dezinfikuje, preto je veľmi účinná v boji proti baktériám spôsobujúcim akné.
Pozor však, musí sa používať opatrne, aby sa predišlo precitlivenosti, ktorá by mohla viesť ku kožným léziám spôsobeným slnečným žiarením.

Ako použiť tieto rastliny na liečbu akné?

Čajovník sa zvyčajne používa vo forme éterického oleja. Naneste ho na pokožku.

Aloe vera si môžete vypestovať aj v črepníku. Odrežte list, pozdĺžne ho otvorte a vyberte dužinu. Každý deň naneste na postihnuté miesta. Nakrájané listy tejto rastliny vydržia v chladničke dva týždne.

Žihľava dvojdomá je bežnou burinou. Používa sa vo forme obkladov. Listy žihľavy zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať desať minút. Mierne vychladnutý odvar potom prostredníctvom bavlnenej handričky alebo tampónu prikladajte na akné.

Púpava sa odporúča používať buď ako:

Zápar: Zalejte vriacou vodou a nechajte pol hodiny lúhovať. Pite 2 alebo 3 šálky denne.
Domáca pleťová voda : Zalejte 4 hrste kvetov jedným litrom vriacej vody. Nechajte pol hodiny prikryté lúhovať. Preceďte a uschovajte v chlade. Čistite pleť dvakrát denne.
Odvar z koreňov púpavy: Na pokožku náchylnú na akné sa odporúča piť odvar z púpavy a koreňov lopúcha každý deň po dobu 4 týždňov.
Pleťová maska: Vo vriacej vode povarte pár kvetov púpavy a lúhujte 30 minút. Po ochladení naneste na tvár. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom opláchnite. Opakujte dvakrát denne ak si chcete liečiť akné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať