Vyslúžil si nelichotivú prezývku „mäsiar“ za krvavú daň v Bachmute. Takto reagujú vojaci na vymenovanie Syrského!

Oleksandr Syrskyj
Oleksandr Syrskyj. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného a za jeho nástupcu vymenoval doterajšieho veliteľa pozemných síl, 58-ročného Olexandra Syrského.

Medzi Zelenským a Zalužným údajne prepukol spor vlani na jeseň, keď generál v rozhovore pre britský týždenník The Economist priznal, že protiukrajinská ofenzíva uviazla na mŕtvom bode.

Odvolanie populárneho generála

Zalužnyj sa už v prvých dňoch invázie v roku 2022 významne podieľal na obrane Kyjeva a na znovuzískaní území na východe a juhu Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Medzi obyvateľstvom je vnímaný ako vojnový hrdina a podľa prieskumov verejnej mienky je dokonca populárnejší ako samotný prezident Zelenskyj. Práve preto sa špekulovalo aj o tom, či Zelenskyj nevidí v Zalužnom aj svojho politického súpera a preto sa ho rozhodol radšej odvolať.

425561193_1314044289284058_8816012050637612290_n.jpg
Rozlúčili sa s úsmevom a podaním ruky. „Som vďačný generálovi Zalužnému za dva roky obrany. Som vďačný za každé víťazstvo, ktoré sme spoločne dosiahli vďaka všetkým ukrajinským vojakom, ktorí hrdinsky nesú vojnu na svojich pleciach,“ uviedol Zelenskyj po odvolaní Zalužného.

Ukrajinský prezident vo svojom stanovisku uvádza, že zmena bola potrebná po minuloročnej dlho očakávanej ukrajinskej protiofenzíve, ktorá nebola veľmi úspešná.

Výmena hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl sa vníma ako najväčšia zmena v ukrajinskom vojenskom vedení od začiatku konfliktu na Ukrajine vo februári 2022. Meno nového hlavného veliteľa však mnohí prijali so zmiešanými pocitmi.

Syrskyj nás všetkých zabije

Viacero odborníkov vníma vymenovanie Syrského najmä cez prizmu politiky. Nástupca Zalužného totiž nielenže nemá za cieľ zatieniť Zelenského, ale sa ani neteší takej popularite ako jeho predchodca. Portál Politico v tejto súvislosti zverejnil portrét Syrského, ktorý nevyznieva vôbec priaznivo.

Nový hlavný veliteľ Syrskyj má povesť generála sovietskeho typu s drsným vystupovaním, ktorý vystavuje svojich ľudí nebezpečenstvu, len aby dosiahol svoje vojenské ciele. Portál cituje vojaka, ktorý na vymenovanie nového veliteľa reagoval slovami: „Syrskyj nás všetkých zabije.“ Ďalší vojak sa vyjadril ešte expresívnejšie: „Sme všetci v p…i!.“

Russia Ukraine War
Nový hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Syrskyj si vyslúžil nelichotivú prezývku „mäsiar“ pre jeho ochotu bezcitne riskovať a obetovať životy svojich vojakov. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Nový vrchný veliteľ Syrskyj viedol vlani obranu Bachmutu deväť mesiacov, počas ktorého zahynulo obrovské množstvo ukrajinských aj ruských vojakov, keď sa Rusi pokúšali v nových a nových vlnách obsadiť zúfalo sa brániace mesto.

Syrskyj si po udalostiach v Bachmute vyslúžil nelichotivú prezývku „mäsiar“. No pre jeho ochotu bezcitne riskovať a obetovať životy svojich vojakov sa mu hovorí aj „generál 200“ (Gruz 200 – náklad 200 je v postsovietskych krajinách kódové označenie pre padlých vojakov, pozn. red.).

Vyčítajú mu krvavý Bachmut

Politico cituje aj vyjadrenie ďalšieho dôstojníka v zálohe, ktorý sformuloval otvorenú kritiku voči novému hlavnému veliteľovi. Syrského velenie je podľa jeho slov „krachom, jeho príkazy sú demoralizujúce a podkopávajú dôveru vo vojenské velenie“.

Podľa blogera „Syrského neposedná túžba získať taktické výhody neustále vyčerpáva vzácne ľudské zdroje, obsadzoval stromoradia a malé dediny bez väčších operačných cieľov“.

Podľa vyjadrení dôstojníka tento prístup je dobrý len na umenšovanie vojska sériou nezmyselných útokov. Podľa jeho názoru bola práve Syrského chyba, že toho času nestiahol včas svoje jednotky z Bachmutu a následne, že urobil všetko pre to, aby mesto znovu dobyl, čím však ešte viac znížil silu armády, pretože počas bojov došlo k obrovskej strate vojakov.

Russia Ukraine Bakhmut
Wagnerova armáda a ich vodca Jevgenij Prigožin oznamujú obsadenie Bachmutu 20. mája 2023. Ukrajinská strana ešte aj deň na to – 21. mája popierala, že by Rusi obsadili Bachmut a že východoukrajinské mesto padlo. (Prigozhin Press Service via AP, File)

Syrskyj slúžil v ukrajinskej armáde od rozpadu Sovietskeho zväzu a už od roku 2014 je zapojený do bojov na východe Ukrajiny. Podľa prezidenta Zelenského, má zásluhy na obrane Kyjeva v prvých dňoch vypuknutia vojny v roku 2022, ako aj za následný rýchly ukrajinský protiútok v Charkove, čím dokázal vyhnať Rusov z veľkého územia.

Politickú zodpovednosť ponesie Zelenskyj

Po tom, čo Zelenskyj odvolal hlavného veliteľa Zalužného, bude niesť politickú zodpovednosť za Syrského, ktorého úlohou bude dosiahnuť neustále vyhlasovaný cieľ Zelenského – ukrajinské víťazstvo vo vojne.

V každom prípade Syrskyj pri príležitosti prijatia hlavného velenia povedal: „Život a zdravie vojakov je hlavnou hodnotou ukrajinskej armády. Najdôležitejšie je preto nájsť rovnováhu medzi dosahovaním vojenských cieľov a obnovou a doplnením vojenských jednotiek, ako aj zvýšením výcviku“.

Hlavnými výzvami nového vrchného veliteľa budú podľa portálu Politico zlepšenie organizácie, výcviku a rozvoj logistiky v armáde. Podľa vojenského analytika Toma Coopera má totiž ukrajinská armáda problémy vo všetkých týchto troch oblastiach. „Žiadna z nich nefunguje dobre a zlepšenia sú zatiaľ minimálne,“vyjadril sa Cooper.

Russia Ukraine War
Viacero odborníkov vníma vymenovanie Syrského najmä cez prizmu politiky. Nástupca Zalužného totiž nielenže nemá za cieľ zatieniť Zelenského, ale sa ani neteší takej popularite ako jeho predchodca. (AP Photo/Efrem Lukatsky, File)
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oleksandr SyrskyjValerij ZalužnyjVolodymyr Zelenskyj