Vyhrážanie ústavným činiteľom je hrozba pre demokraciu, ODS ako aj ďalšie strany rešpektujú rozhodnutie Čaputovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MAGYAR FÓRUM: Reakcia na zmenu paragrafu 363
Sprava: Predseda strany Magyar Fórum - Maďarské fórum Zsolt Simon a predseda strany ODS Pavel Macko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Vyhrážky zabitím prezidentke, iným ústavným činiteľom a najnovšie zasa aj novinárom sú existenčnou hrozbou pre našu demokraciu.

Prezidentke želajú silu a pozitívnu energiu

V tlačovej správe to uviedol predseda Občianskych demokratov Slovenska (ODS) Pavel Macko. Ako ďalej uviedol, strany Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana plne rešpektujú rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej nekandidovať v nasledujúcich prezidentských voľbách.

„Zároveň jej úprimne želáme veľa vnútornej sily a pozitívnej energie, ktorú bude určite potrebovať pri dokončení dôstojne vykonávaného prezidentského mandátu,“ dodal Macko.

Predseda ODS súčasne vyjadril znepokojenie z toho, že vulgarizácia spoločenského života, cieľavedomá diskreditácia, zastrašovanie politických a názorových oponentov sa stala v politických diskusiách normou.

„Vulgárnosť, násilie a teror sa nesmú stať súčasťou našich životov. Niektorí slovenskí politici, ale aj zahraniční aktéri, používajú zastrašovanie a šírenie poplašných správ ako cestu k moci,“ uviedol Macko.

Neprichádza adekvátna reakcia

Pokračoval s tým, že ich budú využívať aj ako nástroj vládnutia, ak sa k nej po voľbách dostanú, čo by mohlo skončiť nekontrolovateľným občianskym konfliktom.

Ako ďalej Macko skonštatoval, zo strany štátnych orgánov a prokuratúry na to neprichádza adekvátna reakcia a štát, ktorý nie je schopný ochrániť svojich predstaviteľov, nedokáže ochrániť ani svojich občanov.

„Vyzývame preto štátne orgány, aby si riadne plnili všetky svoje úlohy a nedovolili ohrozovanie bezpečnosti a základných práv občanov,“ vyhlásil Macko s tým, že sa nenechajú zastrašiť extrémistami.

„Budeme pevne hájiť demokraciu, presadzovať posilňovanie právneho štátu a profesionalizáciu štátneho aparátu. Rázne odmietame extrémizmus a vyhrážky v politike. Iba demokratická občianska spoločnosť, slobodná a kultivovaná výmena názorov a ideí a vzájomný rešpekt a spolupráca môžu zabezpečiť pre všetkých občanov bezpečnosť a pokojný život,“ uzavrel Macko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel MackoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Demokratická stranaMaďarské fórumODS – Občianski demokrati SlovenskaRómska koalíciaZa regióny