Telefónom alebo hodinkami už používa na platenie tretina Slovákov

Mobilný telefón alebo hodinky používa na platenie už tretina Slovákov
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zatiaľ čo pred piatimi rokmi si zákazníci nedokázali predstaviť, že by v obchode alebo v reštaurácii platili svojim mobilným telefónom, dnes je situácia iná. Každý tretí Slovák už svoj smartfón na zaplatenie útraty použil a kto už si na platenie mobilom zvykol, používa ho častejšie ako pri každej tretej transakcii.

Veľkým trendom sú aj platby smart hodinkami. Napriek tomu ale možnosťou číslo jeden pre Slovákov zostávajú fyzické platobné karty. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Mastercard.

Hotovosť len ako rezerva

Smartfón vlastní deväť z desiatich Slovákov. Ľudia pri sebe majú podľa prieskumu častejšie mobil, a to 84 % respondentov. Platobnú kartu má pri sebe 75 % ľudí, peňaženku s hotovosťou 71 % opýtaných. Aj preto možnosť platenia pomocou mobilu na Slovensku rýchlo naberá na obľube.

Dvadsaťdeväť percent ľudí na Slovensku si už uložilo svoju platobnú kartu do mobilného telefónu. Hotovosť dnes vo vnímaní Slovákov predstavuje hlavne „železnú rezervu“.

Takmer polovica opýtaných už hotovosť z peňaženky vôbec nevyťahuje aj napriek tomu, že ju má. Schovávajú si ju pre prípad, že natrafia na obchodníka, ktorý ešte bezhotovostné platby neakceptuje.

Očakáva sa ďalší nárast

Očakávame, že obľuba platieb pomocou nositeľných zariadení, či už ide o mobily, hodinky alebo náramky, bude aj naďalej rásť,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Michal Čarný. Zároveň si myslí, že fyzické platobné karty z našich peňaženiek určite len tak nezmiznú.

Podiel bezhotovostných platieb na Slovensku neustále rastie. Podľa najnovších dát spoločnosti Mastercard Slováci platia kartou v 57 percentách prípadov. A mohli by to byť podľa vyjadrení firmy až tri štvrtiny, keby ľudia nenarážali na obchodníkov, ktorí bezhotovostné platby neprijímajú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Mastercard