Náklady na budovanie 5G siete by mali podľa operátorov znášať aj digitálne firmy, Kmeť si chce počkať na analýzy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pred rozhodnutím o tom, či majú na výstavbu internetovej infraštruktúry, vrátane 5G siete, finančne prispievať aj veľké digitálne spoločnosti, je potrebné ešte diskutovať a pripraviť analýzy.

Štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť (nom. Sme rodina) si to myslí o iniciatíve európskych telekomunikačných operátorov, aby technologické firmy a platformy tiež znášali časť spomínaných nákladov.

Princíp sieťovej neutrality

„Pre prijatie akýchkoľvek záverov je potrebné uskutočniť odbornú diskusiu a analyzovať všetky otázky, ktoré s tým súvisia. Či už sú to dopady na trh poskytovania prístupu k internetu, princíp sieťovej neutrality alebo regulačná záťaž,“ uviedol Kmeť pre agentúru SITA.

„Pokiaľ by aj Európska komisia predložila legislatívny návrh, tomuto by mala predchádzať verejná konzultácia a posúdenie vplyvu. Niektoré členské štáty Európskej únie formou listu Európskej komisii upozorňujú, aby v tejto oblasti nebolo prijaté unáhlené rozhodnutie,“ upozornil štátny tajomník.

Princíp sieťovej neutrality je podľa Kmeťa len jedna z vecí, ktorú je potrebné riešiť v odbornej diskusii, podobne ako aj iné aspekty.

Stanovisko k návrhu „spravodlivého podielu“ platforiem pri spolufinancovaní rozvoja digitálnej infraštruktúry preto považuje v súčasnosti za otvorenú otázku.

Budovanie internetovej infraštruktúry

Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC) aktuálne uskutočňuje verejné konzultácie k tejto téme.

„Jej výsledky budú významným podkladom pre vytváranie názoru Európskej komisie, Európskeho parlamentu ako aj samotných členských štátov. Určite bude potrebné počkať na posúdenie BEREC,“ podotkol Kmeť.

Európska komisia už v máji oznámila, že predstaví návrh o tom, ako by technologické firmy a platformy s najväčšou návštevnosťou mohli do budúcna finančne prispievať na budovanie internetovej infraštruktúry, ktorú by zahŕňali napríklad aj 5G siete.

„Aj Európsky parlament sa stavia k uvedenému návrhu zdržanlivo. Výbor Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) na svojom májovom zasadnutí nepodporil pozíciu Rady EÚ na znášanie časti nákladov na budovanie telekomunikačných sietí,“ poznamenal Kmeť s tým, že žiadny oficiálny dokument Európskej únie zatiaľ neexistuje.

Digitálne firmy sú čierni pasažieri

S iniciatívou, aby sa aj veľké digitálne firmy podieľali na financovaní internetovej infraštruktúry, prišla hlavne asociácia najväčších európskych telekomunikačných operátorov ETNO.

Presadzujú to na úrovni EK, pričom legislatívny návrh sa očakáva predbežne na jeseň. Telekomunikační operátori tvrdia, že znášajú všetky náklady na budovanie sietí, v ktorých Európa zaostáva.

Podľa ETNO digitálne firmy sú čierni pasažieri, pričom šesť najväčších z nich zodpovedá za viac než 55 % dátových tokov a ich investície do infraštruktúry sú výrazne nižšie.

Digitálne platformy hovoria, že investujú napríklad do podmorských káblov, telekomunikační operátori sú už platení užívateľmi internetu a osobitné poplatky by mohli byť v rozpore so zásadou sieťovej neutrality, to znamená, že všetky dátové prenosy musia byť rovnako nediskriminačne spracované.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jaroslav Kmeť
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR