Modernizovaný Schengenský informačný systém začína svoju prevádzku, využijú ho Europol aj Frontex

Data Center Programmer Using Digital Laptop Computer, Maintenance IT Specialist. Cloud Computing Server Farm System Administrator Working on Cyber Security for Iaas, saas, paas. Closeup Focus on Hands
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Modernizovaný Schengenský informačný systém (SIS) začal v utorok svoju prevádzku. Na svojej internetovej stránke o tom informovala Európska komisia (EK).

SIS je najväčším systémom zdieľania informácií v oblasti bezpečnosti a manažmentu hraníc v Európe. Poskytuje informácie o hľadaných alebo nezvestných osobách, občanoch tretích krajín s nelegálnym pobytom v Európskej únii (EÚ) a informácie o stratených alebo ukradnutých veciach, napríklad autách, zbraniach, člnoch a osobných dokladoch.

Nové úžitočné rozšírenia

Vynovený SIS je rozšírený o nové kategórie upozornení, o biometrické údaje, napríklad odtlačky dlaní, odtlačky prstov a DNA nezvestných osôb a o dodatočné nástroje pre boj proti kriminalite a terorizmu, uviedla EK.

Modernizácia je podľa nej dôležitá, keďže umožní preventívne upozornenia pri ochrane zraniteľných osôb a odradení od nelegálnej migrácie. Zámerom modernizácie je poskytnúť národným úradom kompletnejšie a spoľahlivejšie informácie s cieľom zvýšiť bezpečnosť a manažment hraníc v Európe.

Prístup dostal aj Frontex

K modernizácii SIS patrí rozšírenie zdieľania informácií, nové možnosti lokalizovania a identifikovania hľadaných osôb a posilnenie kontroly vonkajších hraníc. Ďalej k nej patria dodatočné nástroje boja proti kriminalite a terorizmu, dodatočné nástroje ochrany nezvestných a zraniteľných osôb a dodatočné nástroje pre prevenciu a odrádzanie od nelegálnej migrácie.

Súčasťou modernizácie je aj rozšírené využívanie SIS agentúrami EÚ. Europol a národné imigračné úrady teraz majú prístup ku všetkým kategóriám upozornení zo SIS. Operačné tímy Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) dostali prístup do Schengenského informačného systému, pričom jeho implementácia ešte pokračuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaEuropolEurópska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex