Meta plánuje v Kanade zablokovať prístup k správam, Google to zvažuje tiež

Facebook, Meta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kanadský Senát vo štvrtok schválil návrh zákona, na základe ktorého budú musieť spoločnosti Google a Meta platiť médiám za spravodajský obsah, ktorý zdieľajú alebo inak využívajú na svojich platformách.

Podľa Ottawy zákon vytvára rovnaké podmienky pre online reklamné giganty a zmenšujúci sa spravodajský priemysel. Kanadský minister pre kultúrne dedičstvo Pablo Rodríguez zároveň prisľúbil, že bude tlačiť na to, čo označil za „vyhrážky“ zo strany Facebooku a Googlu, že v reakcii na zákon odstránia žurnalistiku zo svojich platforiem.

Zablokujú prístup k správam?

Spoločnosť Meta vo štvrtok potvrdila, že sa plánuje zákonu podriadiť tým, že svojim kanadským používateľom na Facebooku a Instagrame zablokuje prístup k správam. Nechcela pritom poskytnúť podrobnosti o časovom pláne tohto kroku, no uviedla, že miestne správy stiahne zo svojich stránok skôr, ako Zákon o online spravodajstve nadobudne účinnosť. To sa stane šesť mesiacov po tom, ako dostane kráľovský súhlas.

Tradičné médiá a vysielatelia, naopak, chvália návrh zákona, ktorý sľubuje „zvýšenie spravodlivosti“ na trhu digitálneho spravodajstva a pomoc pri získavaní väčšieho množstva peňazí pre zmenšujúce sa redakcie.

Meta tieto kroky už podnikla v minulosti

Meta už v minulosti podnikla podobné kroky v Austrálii, keď v roku 2021 nakrátko zablokovala správy na svojej platforme po tom, ako krajina prijala legislatívu, ktorá by technologické spoločnosti nútila platiť vydavateľom za používanie správ. Neskôr sa však s austrálskymi vydavateľmi dohodla.

Spomenutý minister Rodríguez sa mal podľa jeho hovorkyne vo štvrtok popoludní stretnúť so spoločnosťou Google, ktorá naznačila, že ako možné riešenie vidí odstránenie spravodajských odkazov z jej populárneho vyhľadávača.

Bude sa spoplatňovať spravodajský obsah?

Meta už podľa agentúry AP testuje blokovanie správ pre zhruba päť percent kanadských používateľov a Google v tomto roku podobné testy už absolvoval.

Zákon o online spravodajstve vyžaduje, aby technologické spoločnosti uzavreli dohody s vydavateľmi a platili im za spravodajský obsah, ktorý sa objavuje na ich stránkach, ak im pomáha generovať peniaze.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FacebookInstagramMeta