Každý piaty Slovák sa stretol s útokom hackera. Odborník radí, ako zvýšiť úroveň zabezpečenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Počítač, hacker
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com.

V kybernetickej bezpečnosti sa dostatočne orientuje iba 15 percent Slovákov. S útokom hackerov sa stretol už každý piaty obyvateľ Slovenska, ľudia napriek tomu stále podceňujú dôležitosť adekvátneho zabezpečenia svojich zariadení.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre spoločnosť Aliter Technologies spracovala prieskumná agentúra 2muse na vzorke tisíc respondentov vlani na jeseň.

Je potrebné myslieť na bezpečnosť

Základom zvýšenia úrovne zabezpečenia je podľa experta mať silné heslo s druhým faktorom, používať antivírusový program a pravidelne aktualizovať systém.

„Technológie sú každodennou súčasťou našich životov, treba pritom myslieť ale aj na bezpečnosť, ktorá je stále podceňovaná. Používanie inteligentných telefónov, hodiniek či bežných počítačov so sebou prináša aj riziká,“ upozornil odborník na kyberbezpečnosť z Aliter Technologies Daniel Suchý.

Používanie jedinečného hesla

Práve slabé zabezpečenie zariadení uľahčuje hackerom ich útoky. „V bežnej internetovej populácii si 43 % ľudí nezvykne meniť heslo vôbec alebo len vtedy, keď ho zabudne. Problémom býva aj pohodlnosť ľudí, ktorí heslá recyklujú, teda používajú rovnaké heslo na viac účtov. V prípade, ak takéto heslo získa útočník, ohrozené sú viaceré účty či aplikácie, ktoré človek používa,“ uviedol Suchý.

Podľa odborníka je kybernetická bezpečnosť v súčasnosti aktuálna viac, než kedykoľvek predtým. Na ochranu dát a súkromia odporúča vždy používať jedinečné heslo, ideálne zložené aspoň zo 14 malých a veľkých písmen, čísel a znakov plus ďalší faktor, ktorý chráni účet aj v prípade kompromitácie hesla.

„Pamätať si ich nemusíme, využiť môžeme správcu hesiel. Dôležité je tiež pravidelne zálohovať dáta, aktualizovať systém či používať antivírusový program,“ dodal Suchý.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Suchý
Firmy a inštitúcie 2museAliter Technologies