Brusel začal protimonopolné vyšetrovanie Microsoftu, spojenie produktov Teams a Office vyvoláva obavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Microsoft
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska komisia otvorila formálne protimonopolné vyšetrovanie technologickej spoločnosti Microsoft pre obavy, že spojenie jej komunikačnej aplikácie Teams a softvéru Office jej dáva nespravodlivú výhodu nad ostatnými konkurentmi.

Komisia, ktorá má na starosti hospodársku súťaž v Európskej únii, uviedla, že svoje hĺbkové vyšetrovanie vykoná „ako prioritu“. Začatie takéhoto vyšetrovania však podľa jej slov v žiadnom prípade neurčuje výsledok.

Trhy musia zostať konkurencieschopné

„Nástroje na vzdialenú komunikáciu a spoluprácu, ako je Teams, sa stali nenahraditeľnými pre mnohé podniky v Európe. Musíme preto zabezpečiť, aby trhy s týmito výrobkami zostali konkurencieschopné,“ vyjadrila sa podpredsedníčka eurokomisie zodpovedná za hospodársku súťaž Margrethe Vestager.

Vyšetrovanie pramení zo sťažnosti z roku 2020, ktorú podal výrobca populárneho softvéru na odosielanie správ na pracovisku Slack Technologies. Slack, ktorý vlastní výrobca obchodného softvéru Salesforce, v nej tvrdil, že Microsoft zneužíva svoju dominantnosť na trhu na elimináciu konkurencie nezákonným kombinovaním Teams so svojím softvérovým balíkom Office.

Pribudla aj ďalšia sťažnosť

Svoju sťažnosť minulý týždeň predložila aj nemecká videokonferenčná spoločnosť alfaview, podľa ktorej spomenuté spájanie dáva technologickému gigantovi neprekonateľnú konkurenčnú výhodu, „ktorá nie je odôvodnená výkonom a ktorej sa konkurenti ako alfaview nemôžu rovnať“.

Microsoft v reakcii na vyšetrovanie uviedol, že rešpektuje prácu eurokomisie v tomto prípade a bude „pokračovať v spolupráci s komisiou a bude naďalej odhodlaný hľadať riešenia, ktoré vyriešia jej obavy“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMicrosoft