Vysokoškolský titul bude možné aj odobrať, koalícia pripravila návrh zákona

Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 28. augusta, 13:08

Koaliční poslanci na najbližšej schôdzi parlamentu 2. septembra predložia návrh novely vysokoškolského zákona, ktorá umožní rektorom odnímať vysokoškolské tituly.

Kto titul prideľuje, ten ho odníma

Ako informovala v tlačovej správe Dáša Macaríková z mediálneho tímu OĽaNO, novela by mala vstúpiť do platnosti od začiatku roku 2021 a bude sa vzťahovať na záverečné práce študentov odovzdané po januári 2021, keďže nezavádza princíp retroaktivity. Zavádza však princíp, „kto akademický titul prideľuje, ten ho odníma.“

Macaríkova priblížila, že o neplatnosti štátnej skúšky by po novom mohol rozhodnúť rektor univerzity. Urobiť tak môže v prípade, ak záverečnú prácu alebo jej časť preukázateľne nevypracoval absolvent, alebo absolvent úmyselne neoprávnene použil časť inej práce, či ju dokonca skopíroval celú a takto získal výhodu, ktorá mu dopomohla k ukončeniu štúdia.

Konať bude môcť tiež, ak bol absolvent právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, ktorý mu dopomohol získať titul, teda ak o porušení pravidiel jeho získania rozhodne súd. Ako informovalo v tlačovej správe Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, návrh novely zákona inšpiroval český vysokoškolský zákon.

Za vysokú školu bude teda konať rektor, no návrh podá poradná komisia. Rozdielom oproti Česku je, že namiesto jedného akademika by mal byť prítomný aj právnik. Zmena doterajšieho vysokoškolského zákona je podľa ministerstva jednou z priorít nového vedenia.

Zásadný problém slovenského školstva

Jeden z predkladateľov novely, predseda Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Richard Vašečka (OĽaNO) uviedol, že kauzy diplomových prác politikov odkryli zásadný problém slovenského vysokého školstva.

„Študenti sa musia učiť kvôli vzdelaniu, vedomostiam a nie len kvôli tomu, aby získali titul, ktorý síce vyzerá efektne na vizitke, ale nie je zárukou vzdelania. Na zvýšenie kvality štúdia však musíme urobiť podstatne viac zmien ako len túto,“ upozornil.

Novela je podľa neho prvým krokom k tomu, aby bolo slovenské vysoké školstvo kvalitnejšie a spravodlivejšie.

Podpredseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Radovan Sloboda (SaS) uviedol, že je nevyhnutné nastaviť pravidlá tak, aby Slovensko malo funkčný systém, na základe ktorého sa predíde spochybňovaniu vysokoškolského vzdelania.

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) podotkol, že vyvodenie osobnej zodpovednosti ostáva na každom individuálne, no upravili to, kto môže konať a získaný titul previnilcom odobrať. Poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) si myslí, že je dôležité prinavrátiť dôveru vo vysokoškolský systém.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dáša MacaríkováRadovan SlobodaRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti