Kopírovanie bez citácii je plagiátorstvom, aj keď to kontrolné systémy neodhalia, upozorňujú učitelia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Ilustračné, SITA

Kopírovanie cudzích textov bez citovania je plagiátorstvom bez ohľadu na to, či to antiplagiátorské systémy dokážu alebo nedokážu odhaliť.

Uvádza sa to vo vyhlásení vedenia a vedeckej rady Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, pod ktorým je podpísaný dekan fakulty Marián Zouhar, piati prodekani ako aj predseda akademického senátu fakulty Martin Bača a tiež tajomník fakulty Radoslav Števčík.

Pokusy o relativizovanie akademickej etiky

Kopírovanie cudzích textov je podľa signatárov vyhlásenia plagiátorstvom bez ohľadu na to, či je alebo nie je niekde v práci uvedený zdroj, ak odpísaný text nie je jednoznačne zvýraznený ako citát a jeho zdroj nie je uvedený vhodným spôsobom.

Viac o téme: Kollárova diplomová práca

„Takýto spôsob narábania s cudzími textami a myšlienkami nie je prípustný v žiadnej slušnej akademickej inštitúcii. Boli sme a stále sme svedkami pokusov legitimizovať používanie cudzích textov odvolávaním sa na zaužívané normy a postupy na slovenských vysokých školách. Voči tomu sa musíme ohradiť, pretože slušné vysoké školy majú prácu s cudzími zdrojmi upravenú spôsobom, ktorý explicitne odmieta plagiátorstvo, a vo svojich postupoch sa tým dôsledne riadia,“ konštatujú signatári.

Zároveň pripomínajú že pred rokom a pol vtedajšie vedenie FiF UK sformulovalo stanovisko adresované akademickej obci fakulty, v ktorom odsúdilo privlastňovanie si cudzích myšlienok a pokusy o bagatelizovanie takéhoto konania.

„S veľkým znepokojením konštatujeme, že takéto stanovisko musíme vydať znovu, a to len s mierne aktualizovaným obsahom. Opäť cítime povinnosť odmietnuť pokusy o relativizovanie princípov akademickej etiky a opäť nás znepokojuje, že niečo také je potrebné urobiť v reakcii na konanie politických špičiek, ktoré zlyhávajú vo svojej úlohe celospoločenského vzoru správania,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Slušní študenti pravidlá rešpektujú

Signatári tiež zdôrazňujú, že zákaz vydávať cudzie dielo alebo jeho časť za svoje vlastné je elementárnym etickým postulátom akejkoľvek tvorivej činnosti, ktorý slušní a zodpovední členovia akademického spoločenstva plne rešpektujú.

„Kopírovanie cudzích textov bez citovania je plagiátorstvom bez ohľadu na to, či sa týka jednej vety alebo celých strán či kapitol,“ dodali predstavitelia FiF UK.

Mal by podľa vás Boris Kollár pre kauzu diplomová práca odstúpiť z funkcie?

Predseda parlamentu Boris Kollár v súčasnosti čelí podozreniam z plagiátorstva. V tejto súvislosti v utorok 23. júna vyhlásil, že z postu šéfa parlamentu neodíde. Tvrdil, že jeho diplomovka, ktorú obhajoval na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, nie je plagiát.

Argumentoval testom originality, podľa ktorého je zhoda jeho diplomovky s inými prácami 24,45 percent a „do 30 percent je to bežná prax, ktorá sa uznáva“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián ZouharMartin BačaRadoslav Števčík
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave