Veľtrhy spropagovali stredoškolákom slovenské vysoké školy, zúčastnilo sa ich vyše osemtisíc študentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Prvý ročník veľtrhov „Alma mater – miesto, kde si nájdeš svoju univerzitu“, oboznámil viac ako osemtisíc stredoškolákov so slovenskými vysokými školami.

Ako ďalej informoval odbor komunikácie rezortu školstva, cieľom veľtrhu bolo zmierniť odliv mozgov zo Slovenska a pomôcť spropagovať slovenské vysoké školy. Veľtrhy, ktoré boli financované z Plánu obnovy a odolnosti SR, sa konali v každom krajskom meste.

Dovedna sa na nich odprezentovalo 24 vysokých škôl a zúčastnilo sa na nich 8 009 stredoškolákov zo 178 stredných škôl.

Prišli aj študenti nižších ročníkov

Tretina účastníkov veľtrhov boli podľa ministerstva školstva gymnazisti, dve tretiny žiaci stredných odborných škôl. Zúčastnili sa na nich pritom aj študenti nižších ročníkov stredných škôl.

„Dali sme šancu žiakom začať sa zamýšľať nad výberom vysokej školy s predstihom. Svoju budúci alma mater si môžu vďaka tomu vybrať viac premyslene,“ uviedol štátny tajomník rezortu školstva Róbert Zsembera.

Okrem prezentácie slovenských vysokých škôl na veľtrhoch predstavili aj program tretieho ročníka štipendijnej schémy s názvom „Študujem doma, Slovensko ma odmení“.

„Táto schéma je určená pre talentovaných a ambicióznych študentov, ktorí sa rozhodnú vzdelávať na slovenských vysokých školách. Cieľom je nielen podpora vzdelávania, ale aj motivácia mladých ľudí zostať a prispievať k rozvoju Slovenska,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.

Doplnili novú schému

Novinkou v porovnaní s minulými ročníkmi je podľa rezortu školstva doplnenie schémy o štipendiá určené pre študentov, ktorí sa zapíšu na študijný program pripravujúci na nedostatkové povolanie.

Tieto povolania boli podľa ministerstva identifikované s pomocou odborníkov z rôznych oblastí zaoberajúcich sa pracovným trhom, jeho potrebami a spoločenským dopytom.

„Iniciatívy zamerané na propagáciu slovenských vysokých škôl a univerzít majú veľký potenciál. Rastúci záujem o takéto podujatia svedčí nielen o zvyšovaní dôvery vo vzdelávací systém, ale aj o záujme mladých ľudí o vlastný osobný a profesijný rozvoj. Preto máme záujem vo veľtrhoch Alma mater pokračovať,“ uzavrel štátny tajomník Zsembera.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Róbert ZsemberaTomáš Drucker