Pohlavné orgány na obale a nízka kvalita obsahu, petícia bojuje proti učebnici Partnerská a sexuálna výchova

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: uvsk.sav.sk.

Vedeniu Slovenskej akadémie vied (SAV) odovzdali petíciu, ktorá žiada o verejné dištancovanie sa od učebnice s názvom Partnerská a sexuálna výchova.

Dôvodom sú pohlavné orgány na obale a nízka kvalita obsahu. V tlačovej správe o tom informovali signatári petície, ktorí to dali na vedomie aj ministrovi školstva. Do škôl rozoslaná komerčná učebnica k predmetu sexuálny výchova pre deti od desať do 15 rokov.

Signatári sú názoru, že obsah učebnice nie je vhodný ani pre staršie vekové kategórie, nieto ešte pre desaťročných žiakov.

Mladí si zaslúžia viac

Iniciátor petície Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu vyjadril znepokojenie s tým, že daná učebnica do intímnej oblasti mladých vstupuje s obalom, na ktorom sú vyobrazené psychedelické preludy pohlavných orgánov.

„Obsah zošita má veľmi malú hodnotu, nezachádza do hĺbky vzťahov, ale sexualitu vytrháva z kontextu a sex redukuje na takmer športovú aktivitu, ku ktorej stačí len súhlas. Mladí si zaslúžia viac ako len sexuálny tréning,“ dodal Kováčik.

Ako ďalej uviedli signatári petície, za posledné týždne sa spustila mediálna kampaň s cieľom nastoliť do spoločenskej diskusie tému sexuálnej výchovy. Uvedená publikácia podľa ich názoru do tohto rámca vstúpila.

„Hoci táto téma drvivú väčšinu rodičov žiakov zaujíma až na x-tom mieste v poradí priorít vo vzťahu ku kvalitnému vzdelávaniu, ďaleko za matematikou, slovenským či anglickým jazykom a napríklad informatikou, médiá a mimovládne organizácie ju prinášajú takmer na dennom poriadku,“ uviedli signatári.

Otázky na ministra školstva

Mediálnu kampaň s nátlakovými charakteristikami potvrdzuje aj fakt, že minister školstva dostáva v zmysle pripravovanej reformy ďaleko viac otázok o sexuálnej výchove, než je jej reálny obsah v rámci reformy.

„Je evidentné, že verejnú diskusiu účelovo otvárajú liberálno-progresívne médiá, niektorí aktivisti, bývalý progresívny minister školstva, ako aj komerčné kruhy, ktoré chcú na škodlivo uchopenej intímnej téme umelo pretláčanej k deťom a mladým do škôl zarobiť predajom učebníc,“ povedal Matúš Hagara z CitizenGO Slovensko a súčasne jeden zo signatárov petície.

Pokračoval s tým, že komerčný charakter aktivít niektorých subjektov ich nezbavuje zodpovednosti za prípadné škody na duši mladého človeka, ktorý môže nesprávne uchopiť sexualitu, a tým spôsobiť zranenia sebe a iným.

Kováčik vyhlásil, že rodičia majú právo a privilégium voviesť svoje deti do vzťahov, a to vrátane intimity a sexuality. „Sú to práve rodičia, ktorí najlepšie poznajú svoje deti a idú im príkladom, vedia ich cez rozprávanie o svojom spoznaní sa, o randení, prvom bozku, manželskom sľube, vernosti, rodičovstve a ich kráse prirodzene vovádzať do krás láskyplných vzťahov,“ uviedol Kováčik.

Signatári petície

Doplnil, že sexualitu treba zasadzovať do integrálneho a holistického kontextu harmonických a zodpovedných manželských vzťahov a nevytrhávať ju z kontextu ako nejakú športovú aktivitu, na ktorú postačuje len súhlas zúčastnených, bez ohľadu na ďalšie okolnosti.

„Sme presvedčení, že inštitúcia s vážnosťou, akú SAV na Slovensku požíva, nechce byť reprezentovaná materiálom s vulgárnym vizuálom a chabým obsahom. Obrátili sme sa preto ako rodičia, učitelia a ľudia, ktorým záleží na najlepšom záujme detí a mladých, na predsedu Slovenskej akadémie vied, profesora Šajgalíka, ako aj na členov predsedníctva SAV a členov Snemu SAV a požiadali sme ich o verejné dištancovanie sa od tohto materiálu a vyvodenie zodpovednosti tak, aby sa podobným prešľapom do budúcna predišlo,“ uzavrel Hagara.

Signatármi petície sú aj Martina Bednáriková (ProLife Action), Juraj Šúst (Spoločenstvo Ladislava Hanusa), Anton Chromík (Aliancia za rodinu), Renáta Ocilková (Slovenská spoločnosť pre rodinu), Jozef Filko (Nadácia Fides et Ratio) a Eva Grey (Ženy ženám).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton ChromíkJuraj ŠústRenáta OcilkováTomáš Kováčik
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinuSAV Slovenská akadémia viedSpoločenstvo Ladislava Hanusa