V obci Láb rozšíria prvú materskú školu s podporou plánu obnovy, bude mať o 30 percent menšiu spotrebu energií (foto)

Zľava: Starosta obce Láb Štefan Fogl, dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký a dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger počas tlačového brífingu pri príležitosti predstavenia prvej materskej školy v obci Láb, ktorú podporili z Plánu obnovy a odolnosti SR. Láb, 28. marec 2023. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 28. marca, 12:17 

V obci Láb v okrese Malacky rozšíria prvú materskú školu (MŠ) s podporou z Plánu obnovy a odolnosti SR. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister školstva Ján Horecký a predseda vlády Eduard Heger. Podľa starostu Lábu Štefana Fogla sa prístavbou navýši kapacita škôlky o 22 miest. Prístavba MŠ by mala byť hotová do konca septembra a prvé deti by do nej mohli nastúpiť ešte tento rok.

Zdravotníctvo a vzdelávanie

Predseda vlády Eduard Heger poznamenal, že z plánu obnovy budú podporené najmä dve priority, ktorými sú zdravotníctvo a vzdelávanie.

Naším cieľom je, aby od roku 2025 malo každé trojročné dieťa miesto v MŠ. Preto sme vyčlenili 70 mil. eur práve na tento cieľ, ktorým budeme vedieť zabezpečiť 9-tisíc miest v MŠ po celom Slovensku,“ uviedol.

Ako dodal, nové škôlky budú aj ekologickejšie a budú mať o 30 percent menšiu spotrebu energií. Láb je prvou samosprávou, ktorá má podpísanú zmluvu na podporu výstavby MŠ z plánu obnovy. Podľa Hegera o výstavbu požiadalo ďalších 14 subjektov.

Termín na predkladanie žiadostí

Ako doplnil minister školstva Ján Horecký, výzva, ktorú spustili v minulom roku, je otvorená až do 30. júna 2026. Termíny na predkladanie žiadostí sú do konca októbra 2025, ak je súčasťou projektu stavebné povolenie alebo kolaudačné rozhodnutie, u ostatných žiadateľov je termín na predkladanie žiadostí do konca roku 2025.

Starosta Lábu Štefan Fogl dodal, že len za posledných šesť rokov narástol počet obyvateľov obce o 30 percent. Prístavba MŠ prinesie okrem 22 nových miest pre škôlkarov aj prezliekárne, kanceláriu pre učiteľku a sociálne zariadenia.

Starosta verí, že do termínu, keď dokončia prístavbu, dokážu zohnať do novej MŠ pedagógov. Obec chce požiadať tiež o dotáciu na rozšírenie kapacít základnej školy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJán Horecký