Predčasné ukončenie školskej dochádzky je problém, Druckerovo ministerstvo ho chce vyriešiť novým projektom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR spustilo novú výzvu na vytvorenie a overenie systému varovania pred predčasným ukončením školskej dochádzky.

Ide o projekt nazvaný „Vytvorenie a overenie systému včasného varovania pred predčasným ukončením školskej dochádzky a adresnej podpory žiakov v systéme poradenstva a prevencie (NP PUŠD)“.

Identifikácia rizikových žiakov

Ako informoval rezort, nový nástroj by mal školám i ministerstvu pomôcť identifikovať rizikových žiakov a ponúknuť im adresnú pomoc.

Upozornil tiež, že predčasné ukončovanie školskej dochádzky je závažný problém, ktorý postihuje tisíce žiakov, pričom tí, ktorí odídu zo školy pred maturitou či pred získaním výučného listu, čelia problémom na pracovnom trhu a miera nezamestnanosti u nich dosahuje temer 80 percent.

Okrem toho, štát takto ročne stráca zhruba 50 miliónov eur. Včasná identifikácia a intervencia by mala prispieť k zníženiu počtu žiakov, ktorí školskú dochádzku predčasne ukončujú. Na projekt je alokovaných takmer 7,7 milióna eur, zastrešuje ho Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie.

Štyri fázy

Projekt by mal trvať štyri roky a mal by byť rozdelený na štyri fázy.

Prvá fáza sa zameria na hĺbkové skúmanie príčin predčasného ukončenia školskej dochádzky. Na základe získaných dát a zahraničných skúseností bude v druhej fáze vyvinutá slovenská verzia systému včasného varovania, ktorá sa následne overí na dvoch desiatkach pilotných škôl,“ priblížilo MŠVVaM SR.

Cielená podpora

V rámci pilotnej fázy by mali tzv. oblastní koordinátori spolupracovať s triednymi učiteľmi i členmi školských podporných tímov, aby poskytli ohrozeným žiakom cielenú podporu. Dvojročné terénne skúsenosti by mali byť podkladom pre vypracovanie metodík a analytických materiálov k plošnému zavedeniu systému.

V záverečnej fáze sa bude klásť dôraz na vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí budú vyškolení na praktické využitie systému včasného varovania a podporných opatrení. K školskému roku 2028/2029 bude systém pripravený na implementáciu na všetkých základných a stredných školách na Slovensku,“ dopĺňa ministerstvo. Projekt má podľa rezortu potenciál zlepšiť šance mladých ľudí na úspech, a tiež ušetriť financie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SRVýskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie