Prichádza nový projekt, ktorý podá komplexnú správu o duševnom zdraví žiakov a študentov. Umožní tak lepšie reagovať na potreby mladých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nový projekt Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) prinesie komplexnú správu o duševnom zdraví žiakov a študentov do roku 2026.

Informovalo o tom ministerstvo školstva s tým, že nový impulz prichádza v reakcii na zhoršujúci sa stav duševného zdravia, ktorý ovplyvnila aj pandémia COVID-19. Tento národný projekt sa bude realizovať s celkovou indikatívnou výškou finančných prostriedkov takmer 5,8 milióna eur, pričom bezmála 4,9 milióna eur pôjde z európskych zdrojov.

Dlhodobé monitorovanie duševného zdravia

Ministerstvo vysvetlilo, že stav duševného zdravia sa doteraz posudzoval často len podľa návštevnosti internetových liniek, online poradní či nárastu intervencií u psychológov.

To však podľa rezortu školstva neposkytovalo dostatočne relevantné údaje. Ministerstvo preto vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o finančný príspevok na realizáciu národného projektu Dáta o duševnom zdraví.

„Tento projekt bude systematicky a dlhodobo monitorovať duševné zdravie detí a študentov sledovaním ich vzdelávacieho, kognitívneho, emocionálneho a sociálneho vývinu,“ spresnil rezort školstva a doplnil, že cieľom je vytvoriť systém zberu dát, ktorý umožní pravidelnú analýzu kľúčových oblastí života detí a študentov, a tiež vydávať detailné správy o ich duševnom zdraví. Spoločnosť tak získa dôležité dáta, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu duševného zdravia detí a študentov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zaškolenie učiteľov a odborníkov

Rezort školstva ďalej priblížil, že v nadväznosti na zistenia z národnej správy sa učitelia a odborníci zaškolia na prácu s nástrojmi autoevaluáciu duševného zdravia na školách.

„Budú schopní správne interpretovať zhromaždené dáta a nastavovať programy a stratégie na základe identifikovaných potrieb v jednotlivých regiónoch. Projekt tak vytvorí priestor pre prvý ucelený pohľad na duševné zdravie detí a študentov na Slovensku,“ informovalo ministerstvo.

Veľká krok dopredu

VÚDPaP už teraz realizuje projekt Systémová podpora duševného zdravia a prevencie detí, žiakov a študentov. Ten nastavuje systém podpory duševného zdravia pre všetky úrovne poradenského systému a prevencie. Schválili ho v novembri 2023.

Nový národný projekt Dáta o duševnom zdraví je podľa ministerstva veľkým krokom k tomu, aby Slovensko malo komplexný prehľad o duševnom zdraví mládeže, čo umožní lepšie reagovať na potreby mladých, a tým zlepšiť ich pohodu a budúcnosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva SRVýskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie