Pandémia koronavírusu negatívne ovplyvnila aj program Erasmus+. Agentúru SITA o tom informovala vedúca tlačového tímu zo Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Ingrid Ludviková. Prioritou EK je ochrana zdravia účastníkov programu. Vedúca tlačového tímu priblížila aj dodatočné opatrenia EK, ktoré majú pomôcť účastníkom programu čo sa ocitli v núdzi.
Ludviková konštatuje, že pandémia koronavírusu negatívne zasiahla prebiehajúce a plánované činnosti i programu Erasmus. Zdôrazňuje však, že prioritou pre Komisiu ostáva bezpečnosť a ochrana všetkých účastníkov európskych programov. Uviedla tiež, že EK musí rešpektovať všetky opatrenia, ktoré prijali členské štáty Európskej únie (EÚ).
Grant si môžu ponechať
V prípade ťažkostí odporúča účastníkom Erasmu obrátiť sa na ich domovskú inštitúciu alebo organizáciu. „Univerzity, školy, mládežnícke organizácie majú možnosť obrátiť sa na agentúry, ktoré im projekt udelili, teda na Národnú agentúru alebo Výkonnú agentúru pre vzdelávanie, audiovíziu a kultúru (EACEA),“ vysvetlila.
Vedúca tlačového tímu tiež priblížila, že účastníci, ktorí sa kvôli vypuknutiu pandémie museli vrátiť zo svojej cieľovej krajiny a majú výdavky spojené priamo s pobytom alebo tí, ktorí sa zúčastňujú na virtuálnom vzdelávaní, si môžu ponechať grant, ktorý čerpajú v súvislosti programom Erasmus.
Školy v New Yorku ostanú pre pandémiu koronavírusu zatvorené až do konca školského roka
„Navyše môžu požiadať náhradu za dodatočné cestovné náklady, ktoré im mohli vzniknúť pri ceste domov. Účastníci, ktorí sa domov nemohli vrátiť a v dôsledku prepuknutia pandémie sa im pobyt predĺži, môžu požiadať o dodatočný grant,“ pripomína Ludviková.
So všetkými požiadavkami sa musia účastníci obrátiť na svoju domovskú inštitúciu. O náhradu môžu požiadať napríklad aj účastníci, ktorí na pobyt síce ešte nevycestovali, ale už majú zakúpené letenky.
Komisia predĺžila lehoty
Ludviková tiež vysvetlila, že o tom, či si môžu účastníci predĺžiť, preložiť alebo prerušiť a následne obnoviť pobyt, rozhodujú inštitúcie, ktoré ich na mobilitu vyslali. EK schválila zmeny umožňujúce absolventom vysokých škôl, ktorí sa za obvyklých okolností môžu prihlásiť do programu Erasmus + do 12 mesiacov od ukončenia svojho štúdia a predĺžila ich možnosť prihlásenia na 18 mesiacov.
„V dôsledku ťažkostí, s ktorými sa žiadatelia stretávajú v dôsledku prepuknutia ochorenia Covid-19, Európska komisia predĺžila aj lehoty na predkladanie nových žiadostí do programov Erasmus+, Európsky zbor solidarity, Horizont 2020 a nástroja akcelerátor EIC,“ dodala Ludviková.
Ministerskí analytici navrhli niekoľko opatrení na zlepšenie dištančného vzdelávania
Program Erasmus+ poskytuje granty pre široké spektrum aktivít v oblasti v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Dáva príležitosť študentom, žiakom odbornej prípravy, pedagogickým zamestnancom, pracovníkom s mládežou a dobrovoľníkom stráviť obdobie v zahraničí a zlepšiť tak svoje poznatky, zručnosti a schopnosti.
Účastníci počas trvania programu čerpajú grant, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie. Cieľom grantu je čiastočné pokrytie nákladov na mobilitu.