Ministerstvo školstva úplne zastavilo riešenia proti diskriminácii rómskych detí, Gröhling chce potrestať vinníka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, SITA/Peter Maďar.

Ministerstvo školstva úplne zastavilo riešenia proti diskriminácii rómskych detí.

Boj s dikrimináciou stagnuje

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) to uviedla s tým, že diskrimináciu rómskych detí prvýkrát začal rezort školstva riešiť pred dvomi rokmi, avšak nové vedenie všetky riešenia zastavilo.

SaS podotkla, že diskrimináciu rómskych detí na školách potvrdili aj rozhodnutia súdov. Tie potvrdili aj falošné diagnostikovanie detí z osád, preto Európska únia dlhodobo hrozila Slovensku žalobou. Informovalo o tom komunikačné oddelenie SaS.

Systém proti segregácii

Strana tvrdí, že vďaka práci štátnej tajomníčky Svetlany Síthovej ministerstvo školstva začalo pod vedením SaS po prvýkrát riešiť pomoc.

„Vytvorili sme manuál desegregácie s príkladmi škôl, ktoré segregáciu úspešne riešia. Vytvorili sme záväzný systém na zníženie opakovania ročníka, vďaka čomu v septembri prvýkrát po dlhej dobe poklesol počet prepadajúcich žiakov. Školám sme preplácali doučovanie a letné školy, ale napríklad aj účasť v školskom klube detí pre deti zo znevýhodneného prostredia,“ povedal tímlíder SaS pre oblasť školstva Branislav Gröhling.

Dodal, že za jeho vedenia ministerstvo zaviedlo pozíciu pomocných vychovávateľov v materských školách a vytvorili sa aj pravidlá, aby sa zabránilo falošnému diagnostikovaniu detí.

Prídeme o eurofondy?

„Bohužiaľ, nové vedenie ministerstva zastavilo všetku prácu pomoci deťom z vylúčených komunít. Neprepláca sa doučovanie, letné školy, nekomunikuje sa so školami a štandardy diagnostiky nie sú podpísané. To znamená, že stále môže prekvitať falošné diagnostikovanie rómskych detí, ako aj detí z majority,“ tvrdí Gröhling s tým, že ministerstvo pripravilo zákon, ktorý podporí diskrimináciu a falošnú diagnostiku detí.

„Proti tomuto zákonu sme tvrdo bojovali. Ten, kto obsahovo na ministerstve tvoril tento zákon, urobil míľové kroky vzad a mal by niesť následky. Rovnako ako minister,“ podotkol Gröhling a vyzýva ministra školstva Horeckého, aby zákon prepracoval, nadviazal na začatú prácu v oblasti odstraňovania diskriminácie a pokračoval v nej. V opačnom prípade Slovensku hrozí, že príde o eurofondy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav GröhlingJán HoreckýSvetlana Síthová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMinisterstvo školstva SRSaS Sloboda a Solidarita