- aktualizované 28. marca 2023, 13:04
Dňa 28. marca si pripomíname Deň učiteľov. Na Slovensku a v Česku ho oslavujeme od roku 1955, keď sa začal oslavovať v Československu, a ostalo to tak aj po roku 1994, keď UNESCO vyhlásilo 5. október za Svetový deň učiteľov. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.
Dátum 28. marec je zároveň výročím narodenia Jána Amosa Komenského. „Dodnes je považovaný aj za učiteľa národov, svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky,“ píše rezort školstva. Komenský tiež presadzoval povinnú školskú dochádzku pre všetky deti, a to bez ohľadu na sociálne pomery či intelekt.
V obci Láb rozšíria prvú materskú školu s podporou plánu obnovy, bude mať o 30 percent menšiu spotrebu energií (foto)
Ministerstvo školstva zároveň ďakuje všetkým učiteľom, pedagogickým, nepedagogickým, odborným zamestnancom a špeciálnym pedagógom za ich prácu, trpezlivosť, odhodlanie, snahu, pokoj, rozvahu a osobný vklad do učiteľského povolania.
Z dát inštitútu vzdelávacej politiky podľa povereného ministra školstva Jána Horeckého vyplýva, že na školách je 80 504 učiteľov a viac ako polovica z nich má 20- a viac ročnú prax. Priemerný vek učiteľa je 47 rokov. „Ďakujem za všetko, čo robíte. Máte moju úctu a vďaku,“ uzavrel Horecký.
Bratislavský hrad bude v utorok od 20:00 do polnoci nasvietený pri príležitosti Dňa učiteľov.