Štokholmský týždeň dizajnu: Priestor pre nové talenty, hold kreativite a udržateľný dizajn

Stockholm design week
scandinavianmind.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Tohtoročný štokholmský týždeň dizajnu sa uskutočnil druhý februárový týždeň. Od 5. do 11. februára poskytol hosťom, ktorí sa chceli dozvedieť o škandinávskom dizajne viac, pohlcujúci zážitok. 

Ykny9dsk2n4hzhwardufmx 768 80.jpg.webp
www.wallpaper.com

Štokholmský týždeň dizajnu je najväčšia dizajnérska udalosť vo Švédsku a jeden z najrenomovanejších veľtrhov dizajnu na svete. Ide o týždňovú oslavu škandinávskeho dizajnu, ktorá zahŕňa výstavy, prednášky, workshopy a podujatia, ktoré sa konajú po celom meste.

Štokholmský veľtrh nábytku

Stredobodom Štokholmského týždňa dizajnu je Štokholmský veľtrh nábytku, ktorý sa koná vo švédskom mete Stockholmsmässan. Ide o interaktívnu výstavu, ktorú tvoria škandinávske značky nábytku a dizajnéri. Tohtoročný veľtrh zahŕňal približne 200 vystavovateľov z 20 krajín, ktorí predviedli najnovšie trendy v oblasti nábytku, svietidiel a textílií. Úspešne potvrdil svoju pozíciu popredného dizajnérskeho podujatia, ktoré vystavuje to najlepšie zo škandinávskeho dizajnu a zároveň podporuje inovácie a udržteľnosť životného prostredia. Vzdal hold kreativite, spracovaniu a neustále sa vyvíjajúcej krajine severského dizajnu.

Medzi vrcholy podujatia patrila rozsiahla ukážka Farming Architects od Jordensa Arkitektera. Táto ukázala spojenie trvalo udržateľnej architektúry s ekológiou a poľnohospodárstvom. Viaceré výstavy sa venovali aj témam lesníctva, miestnej produkcie, či odpadového hospodárstva. Na výstave The Museum of Masonite oslavovalo švédske štúdio Folkform miestnych umelcov v čase, kedy bol miestny priemysel ohrozený.

Stokholm design week 2024
Počas tohtoročného týždňa dizajnu bolo vidieť množstvo prispôsobiteľného a modulárneho nábytku a zostáv pracovných priestorov. www.mixinteriors.com

Prednášky, stretnutia aj workshopy

Okrem exponátov ponúkol Štokholmský veľtrh nábytku komplexný program prednášok a stretnutí. Workshopy ponúkli cenné poznatky od lídrov v tomto odvetví a podporili zaujímavé diskusie o budúcnosti dizajnu.

Škandinávske ceny za dizajn 2024

Ceny Scandinavian Design Awards 2024 ocenili 6. februára to najlepšie z dizajnu v celej Škandinávii a tiež výnimočné úspechy v architektúre, nábytku, interiérovom dizajne a udržateľnosti.  Víťazov vybrala porota zložená z niektorých z najväčších mien v oblasti architektúry a dizajnu vo Švédsku, Nórsku, Fínsku a Dánsku.

Gustaf westman glassware ceramics stockholm design week dezeen live_dezeen_2364_col_3 852x639 1.webp
Stockholm dezign week www.dezeen.com

Cecilie Manz, renomovaná dánska dizajnérka známa svojimi modernými klasikami, bola vyhlásená za dizajnérku roka, zatiaľ čo vychádzajúca hviezda Daniel Rybakken zaujal svojou inovatívnou lavicou Ypsilon pre Vestre, ktorá získala ocenenie Nábytok roka. Ocenenia boli uznané za priekopnícke projekty ako Nórsky tlačový dom (Pressens hus) od Atelier Oslo a KIMA Arkitektur, čo je vynikajúci príklad trvalo udržateľnej architektúry a Donut for Urban Development od Home.Earth a EFFEKT, zdôrazňujúce inovatívne riešenia pre mestské komunity.

Priestor dostali okrem veľkých mien aj mladí dizajnéri a umelci

Štokholmský týždeň dizajnu bol odrazovým mostíkom aj pre budúcnosť začínajúcich architektov. Vystavoval švédskych dizajnérov a medzinárodné talenty a umožnil predstaviť ich nové nápady a invenčné prístupy. Tento rok dal priestor viac ako 30 mladým dizajnérom a 22 školám dizajnu zo Švédska, Dánska, Fínska a ďalších krajín. Každý dizajnér vystavoval osobitý nábytok, osvetlenie, textílie a predmety. Exponáty mladých umelcov sa vyznačovali inovatívnosťou, hravosťou a demonštrovali vysokú úroveň skúmania materiálov.

 Výnimočné sedemdňové podujatie plné nápadov opäť posunulo škandinávsky dizajnový priemysel dopredu. Vytváralo podnetné priestory, predstavovalo inovatívne produkty a nadchlo nielen profesionálov, ale aj nadšencov z radov verejnosti. Úspešný 25. ročník.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom