Stavebný odpad vyžaduje špeciálny prístup

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
stavebný odpad
Búranie Istropolisu Foto:SITA
Tento článok pre vás načítala AI.

Väčšina z nás si pri pojme odpad a recyklácia predstaví triedenie bežného domáceho odpadu do špeciálnych zberných nádob. No v prípade stavebného odpadu sa stretávame s niečím oveľa komplikovanejším.

stavebný odpad
Hrdzavý materiál na skládke Foto:gettyimages.com

Stavebný odpad vzniká pri stavebných, rekonštrukčných a samozrejme aj demolačných prácach. Patria sem rôzne materiály, ktoré sa využívajú pri stavbe, ako napríklad betón, tehly, drevo, kovy, plastové materiály, obklady, dlažby, izolácie a ďalšie.

Tento odpad môže pochádzať z nových stavebných projektov, ale aj z demontáže starých budov a konštrukcií. Stavebný odpad tvorí významnú časť celkového odpadu a jeho riadenie a recyklácia sú dôležité pre udržateľné a ekologicky zodpovedné stavebné postupy.

Recyklácia 

Mnoho druhov stavebného odpadu sa dá recyklovať a použiť ďalej na rôzne účely, samozrejme, pokiaľ nejde o toxické materiály ako napríklad azbest. Existujú určité firmy, ktoré ľahko oddelia opätovne použiteľné materiály od stavebného odpadu. Vďaka tomu je stavebný a demolačný odpad užitočný a môže ušetriť aj obrovské množstvo peňazí na výrobu a prepravu nových materiálov.

stavebný odpad
Recyklácia sadrokartónového odpadu na výrobu nových sadrových výrobkov Foto:gettyimages.com

I napriek opätovnému použitiu a recyklácii materiálov sa stále veľa odpadu ukladá do skládok bez toho, aby boli použité, čo zvyšuje hromadenie toxických látok v životnom prostredí.

Využitie stavebného odpadu pre nové budovy

Určité množstvo stavebného odpadu je možné eliminovať starostlivým plánovaním. Napríklad oceľové debniace systémy by sa mohli použiť na betónové práce, ktoré sa potom môžu opätovne použiť na inom mieste projektu namiesto dreveného debnenia, ktoré sa po použití klasifikuje ako odpad.

Dôležité je neplytvať

Vyhnúť sa plytvaniu a správne si vypočítať množstvo materiálu, ktorý je potrebný v celom procese výstavby, alebo rekonštrukcie je výborný spôsob, ako zabrániť plytvaniu peniazmi aj zdrojmi.

Získavanie výrobkov v štandardných rozmeroch bude pre stavbu tiež prínosom. Postup rezania vedie k plytvaniu. Ak bude mať zdroj štandardné rozmery, bude sa menej rezať, a preto sa zníži množstvo odpadu.

stavebný odpad
Nebezpečná azbestová strecha Foto:gettyimages.com

Likvidácia musí byť poslednou možnosťou

Tento proces je ideálne začať až vtedy, keď už neexistuje iná možnosť na spracovanie stavebného odpadu. Pomocou odborného dodávateľa musí byť celý postup dokončený profesionálne. Napríklad sadrokartón sa považuje za toxický prvok pre skládku. Rovnako ako táto látka, existujú aj iné, ktoré sa nesmú opätovne použiť. Preto je lepšie ich najprv spracovať, než ich zlikvidujete.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať