Stavbári žiadajú o plnohodnotné nakladanie s recyklovanými materiálmi z odpadov, potrebné je zosúladiť zákon s technickými normami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Recyklovateľný stavebný materiál
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Stavbári žiadajú umožniť plnohodnotné nakladanie s recyklovanými materiálmi z odpadov a ich opätovné použitie, čo je zmyslom cirkulárneho stavebníctva. Za potrebné preto považujú zosúladiť zákon o odpadoch so všetkými potrebnými technickými normami alebo naopak revidovať technické normy a predpisy.

Zákon o odpadoch

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) o tom v utorok informoval agentúru SITA. Odborná komisia pre bezemisné a cirkulárne stavebníctvo, ktorú zriadila profesijná organizácia zamestnávateľov v stavebníctve, poukázala na to, že Ministerstvo životného prostredia SR napríklad v prípade zeminy či kameniva opomína technické normy harmonizované alebo neharmonizované, materiálové listy, technicko-kvalitatívne podmienky vydané Ministerstvom dopravy SR.

Komisia zložená z odborníkov slovenského stavebného priemyslu na svojom prvom zasadnutí venovala najväčšiu pozornosť zákonu o odpadoch. Ten má napriek zmenám v minulom roku nedostatky, ktoré je podľa stavbárov potrebné zmeniť. Štát sa zaviazal recyklovať minimálne 70 percent stavebného odpadu.

„Komisia konštatovala, že odborné hlasy a pripomienky stavbárov napríklad pri pripomienkovaní zákona o odpadoch v minulom roku neboli premietnuté do praxe. Je teda načase, aby sa týmto a ďalším nedoriešeným otázkam postavilo ministerstvo životného prostredia čelom a vyriešilo ich,“ uviedol ZSPS s tým, že stavbári sú na konštruktívnu odbornú spoluprácu pripravení.

Ohlásenie vzniku a nakladanie

Všetci držitelia odpadov, obchodníci a sprostredkovatelia sú povinní ohlásiť vznik odpadu a nakladania s ním za minulý rok do 28. februára. Okresné úrady podľa stavbárov len málokedy konajú v riadnych termínoch a nie sú ujednotené ani v procesnom konaní.

„Členovia komisie na celom rade príkladov z praxe konštatovali, že metodiky postupov ako aj podmienky vydávania rozhodnutí a súhlasov sa rôznia v závislosti od príslušného okresného úradu. Toto je neakceptovateľná situácia a má už dnes pre stavebníctvo veľmi nepriaznivé vplyvy na proces výstavby,“ upozornil ZSPS.

Neriešiteľná téma

Posudzovanie vplyvu mobilných recyklačných zariadení na životné prostredie je podľa stavbárov už dlhšie jedna z kontroverzných a neriešených tém, ale ministerstvo životného prostredia jej riešenie zatiaľ ponechávalo v úzadí.

Recyklovanie stavebných odpadov komplikuje aj to, že napríklad administratívny proces vydávania rozhodnutí pri recyklačných zariadeniach či už mobilných alebo stacionárnych trvá vyše roka. Dôsledkom chýbajúceho zmysluplného usmernenia na viaceré otázky, ako dodal ZSPS, je stav, že na Slovensku prakticky nie je možné moderné mobilné recyklačné zariadenia reálne používať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska