Kedy bude ideálne obdobie na nákup nehnuteľností? Práve tam smerujeme, tvrdí odborník

Dom, ceny, hypotéka, bývanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 26. marca 2023, 16:21

Smerujeme k ideálnemu obdobiu na nákup nehnuteľnosti. Je o tom presvedčený riaditeľ developmentu skupiny Proxenta Martin Škodáček.

Ako pre agentúru SITA ďalej uviedol, kupujúci, ktorí potrebujú bývať, si dnes môžu vyberať zo širšej ponuky a za lepších podmienok, ako tomu bolo pred rokom.

Úrokové sadzby neklesnú

Obzvlášť ak si kupujú staršiu nehnuteľnosť. V prípade novostavieb zas podľa neho niektorí developeri ponúkajú klientom bonus navyše, napríklad v podobe kuchynskej linky v cene bytu.

Škodáček zdôraznil, že vyššie úrokové sadzby na hypotékach by nemali byť dôvodom na odkladanie kúpy nehnuteľnosti, nakoľko nepredpokladajú, že sadzby poklesnú.

„Superlacné hypotéky s úrokom pod 1 %, aké sme tu mali pred rokom, boli skutočne neštandardné,“ skonštatoval s tým, že kupujúci sa musia zmieriť s tým, že úroky na úrovni 3,5 až 4 % sú normálnym javom a z dlhodobého hľadiska ide o priemernú výšku úrokových sadzieb.

Zmenil sa pomer ponuky a dopytu

V porovnaní s minulým rokom sa podľa Škodáčka výrazne zmenil pomer ponuky a dopytu na realitnom trhu.

„Vlani na jar dopyt na realitnom trhu výrazne prevyšoval ponuku. V prospech kupujúcich sa karta obrátila v lete, odkedy ponuka nehnuteľností kontinuálne stúpa a zastavil sa aj rast cien,“ poznamenal s tým, že v prípade starších nehnuteľností dokonca ceny poklesli.

K výrazným zmenám cien nedôjde

V najbližšom období neočakávajú výrazné zmeny v cenách nehnuteľností.

„Neočakávame výraznejší pokles, ale ani nárast cien nehnuteľností v najbližšom období, aspoň nie pri novostavbách,“ uviedol Škodáček. Ako dodal, mierne korekcie cien smerom nadol môžu ešte nastať pri nehnuteľnostiach na sekundárnom trhu, kde už poklesli v závere minulého roka, v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom.

„V druhej polovici roka už očakávame stabilizáciu cien aj na sekundárnom trhu,“ uzavrel Škodáček.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Škodáček
Firmy a inštitúcie Proxenta