Slovenskí odborníci posunuli smart energetické systémy budov opäť bližšie k praxi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
európske projekty
Aj zástupcovia slovenského stavebníctva na portugalskej univerzite v Coimbre  Foto:ZSPS

V uplynulom týždni sa aj slovenskí odborníci z oblasti stavebníctva a energetiky zapojili do riešenia niekoľkých európskych projektov, ktoré sú súčasťou Akčného plánu Európskej komisie na využitie obnoviteľných zdrojov energie a zníženie závislosti EÚ na dovoze plynu z Ruska.

Na stole boli dva projekty

Dejiskom stretnutia bola portugalská univerzita v Coimbre a členovia európskeho konzorcia v odbornom zložení zo Španielska, Portugalska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Českej republiky, a tiež zo Slovenska v zastúpení  Zväzu stavebných podnikateľov Slovenka (ZSPS) a spoločnosti ViaEuropa, analyzovali riešenia pre dva kľúčové projekty EÚ: BungEES, ktorý sa zameriava na testovanie nových smart energetických systémov a REPowerE(d)U, projekt zameraný na vyškolenie odborníkov na realizáciu týchto smart energetických systémov.

Pre Slovensko je dôležité aktívne sa zapájať do takýchto spoluprác a riešení, aj ako uviedol Prezident ZSPS Pavol Kováčik, „Slovensko má unikátnu možnosť byť priamo pri vývoji a preberaní skúseností z realizácie inteligentných systémov, ktoré v Európe už súhrnne majú 10 miliónov spotrebiteľov. Práve takéto spolupráce a prenos overených skúseností je potrebné zo strany štátu podporovať ako aj aktívne sa do nich zo strany štátu zapájať.

inteligentné systémy
Inteligentné systémy majú v Európe už milióny spotrebiteľov www.gettyimages.com

V prospech tepelných čerpadiel

Predmetom diskusii boli riešenia a obchodné modely pre integrované smart energetické služby, ktoré dokážu prepojiť opatrenia v oblasti energetického výkonu aktívnych budov (budov, ktoré dodávajú do siete viac energie ako z nej odoberajú) s decentralizovanou produkciou elektrickej energie v budovách z obnoviteľných zdrojov (najmä slnečná a veterná energia).

Tiež skladovaním elektrickej energie v budovách, vrátane jej využitia pri nabíjaní elektromobilov, vytváraním a manažmentom flexibility v spotrebe, ktorá je potrebná pre energetické systémy. Inteligentný manažment výroby a spotreby energie v energetickom spoločenstve prináša ďalšie zníženie nákladov na energie o 30-65%, prípadne sa stáva zdrojom príjmov pre domácnosti.

Projekt zahŕňa úlohu náhrady plynových kotlov za tepelné čerpadlá a výsledky riešenia poukazujú na významnú pridanú hodnotu ich prepojenia s obnoviteľnými zdrojmi a úložiskami energie.

„Zúčastnené krajiny Západnej Európy už v tejto oblasti značne pokročili, kým Slovensko s náhradou plynu stále otáľa,“ pokračuje Kováčik, pričom verí, že aj Slovensko bude pokračovať v reálnom uplatňovaní legislatívy a programov EÚ zameraných na klimatickú neutralitu v praxi a začne konať aktívnejšie k náhrade dovozu plynu z Ruska a energetickej sebestačnosti.

Ďalšie inovačné snahy v stavebníctve

Konzorcium sa na stretnutí v neposlednom rade venovalo aj projektu REPowerE(d)U, ktorý s využitím rozšírenej reality XR umožní, aby školiteľ, priamo zo svojej krajiny, či miesta práce, školil alebo preskúšaval technikov v rôznych krajinách Európy, a to bez osobného kontaktu.

XR je technológia sa už v niektorých odvetviach využíva bežne a jej ambíciou je využívať ju aj priamo na stavbe, či pri školeniach BOZP.

Tieto aj podobné inovačné snahy v stavebníctve môžu Slovensku len dopomôcť k jeho rastu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska