Prezidentka podpísala novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania, ktorou sa mení fungovania štátnej agentúry pre nájomné bývanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zuzana Čaputová
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Sean Kilpatrick/The Canadian Press via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Vedenie Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) bude fungovať podľa zmenených podmienok. Členov jej predstavenstva bude po novom vymenúvať a odvolávať členská schôdza, zároveň sa zruší sedemročné funkčné obdobie členov predstavenstva a taxatívny výpočet odvolacích dôvodov.

Prezidentka Zuzana Čaputová totiž v stredu podpísala novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania. Tieto zmeny sa budú týkať aj súčasných členov predstavenstva agentúry.

Reakcia na neštandardné a nesystémové zmeny

Tieto zmeny reagujú na „neštandardné a nesystémové zmeny v orgánoch agentúry“ schválené v minulom roku, ako aj na „aktuálnu neštandardnú a nesystémovú právnu úpravu,“ podľa ktorej členov predstavenstva agentúry volí a odvoláva Národná rada SR. Neštandardná úprava orgánov agentúry podľa úradu vlády je dôsledok novelizácie tohto zákona, v ktorom cez pozmeňujúci a doplňujúci návrh v parlamente schválili viaceré podstatné zmeny.

Podľa platného znenia zákona sú členovia predstavenstva agentúry volení a odvolávaní Národnou radou SR na návrh aspoň pätnástich poslancov na sedemročné funkčné obdobie. Členov predstavenstva agentúry je pritom možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov.

Novela už predložená bola

Prezidentka SR Zuzana Čaputová novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania vlani v máji vrátila. Zdôvodnila to tým, že voľbou členov predstavenstva agentúry v parlamente získavajú silnú legitimitu a mandát v právnickej osobe, ktorá nie je kontrolným orgánom verejnej moci, ani nie je zložkou systému bŕzd a protiváh v rámci deľby moci.

Hlava štátu zároveň uviedla, že takúto právnu úpravu možno považovať za „ústavne nesystémový krok zákonodarcu, ktorý môže vytvárať nebezpečný precedens, kedy výkonná zložka moci (vláda) bude zákonodarcom oberaná o personálne rozhodnutia v ústredných orgánoch štátnej správy alebo v iných vládnych organizáciách a štátnych podnikoch“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Agentúra štátom podporovaného nájomného bývaniaNárodná rada SR