Vláda schválila úpravy vo fungovaní Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, dotknú sa členov predstavenstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kľúče od nehnuteľnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Agentúru štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) čakajú viaceré zmeny. Členov jej predstavenstva bude po novom vymenúvať a odvolávať členská schôdza, zároveň sa zruší sedemročné funkčné obdobie členov predstavenstva aj taxatívny výpočet odvolacích dôvodov.

Poslanci v utorok večer schválili expresne vládny návrh novely zákona o štátnej podpore nájomného bývania. Zmeny, o ktorých rokovali zrýchlene, sa dotknú aj súčasných členov predstavenstva agentúry, pričom účinné budú dňom vyhlásenia.

Neštandardné a nesystémové zmeny

Doterajšie neštandardné a nesystémové zmeny v orgánoch agentúry sú podľa ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD) dôsledkom novelizácie zákona o štátnej podpore nájomného bývania z minulého roka. Podľa platného znenia zákona členov predstavenstva agentúry volí a odvoláva Národná rada SR na návrh aspoň 15 poslancov na sedemročné funkčné obdobie.

Členov predstavenstva agentúry je možné odvolať len z taxatívne vymedzených dôvodov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania vlani v máji vrátila a nepodpísala ani po opätovnom schválení v parlamente.

Poslanci zároveň schválili sedem pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov zo spoločnej správy výborov, vrátane tzv. prílepkov nesúvisiacich so samotným zákonom. Ide o zmeny napríklad v zákonoch o majetku obcí a vyšších územných celkov a o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), pričom úpravy majú uľahčiť územným samosprávam prístup k podpore z tohto fondu.

Zriadenie záložného práva

Umožnia zriadenie záložného práva k majetku slúžiacemu na výchovno-vzdelávací proces v oblasti vzdelávania a výchovy a činnosti s nimi bezprostredne súvisiace, ako aj na zabezpečenie sociálnej pomoci a zdravotnej starostlivosti predmetného majetku, avšak výlučne pre získanie podpory zo ŠFRB.

Prešiel aj pozmeňujúci prílepok v podobe úpravy verejného obstarávania v súvislosti s odbornými garantmi. Poslanec Igor Šimko (Hlas-SD) navrhol, aby využívanie odborného garanta vo verejnom obstarávaní bolo v právomoci každého verejného obstarávateľa a obstarávateľa.

Tí sa budú môcť rozhodnúť, či konkrétne verejné obstarávanie, napríklad z dôvodu jeho významu alebo odbornej náročnosti, budú realizovať s odborným garantom.

Koncept fakultatívnosti odborného garanta dáva verejným obstarávateľom väčšiu mieru flexibility v rozhodovaní. Na rozdiel od úpravy účinnej od 31. marca 2024, ktorá povinne vyžaduje účasť odborného garanta na realizácii každej podlimitnej a nadlimitnej zákazky,“ zdôvodnil pozmeňujúci návrh Šimko.

Vypustenie sankčného mechanizmu

Vzhľadom na vypustenie sankčného mechanizmu pre odborných garantov je podľa neho potrebné vypustiť aj pravidlo používania jedného odborného garanta na jednu činnosť, keďže to bolo naviazané práve na adresné vyvodzovanie deliktuálnej zodpovednosti voči konkrétnemu garantovi.

Z dôvodu fakultatívnosti odborného garanta sa vypustí možnosť zápisu do zoznamu odborných garantov na základe preukázania odbornej praxe.

Uvedené však nebude mať vplyv na už zrealizované zápisy do zoznamu odborných garantov,“ dodal poslanec. Túto problematiku rieši aj návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR ho minulý týždeň už predložilo na medzirezortné pripomienkovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor ŠimkoJozef Ráž mlZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Agentúra štátom podporovaného nájomného bývaniaHlas-SDMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRNárodná rada SRSMER-SDŠtátny fond rozvoja bývania