Obsadenosť kancelárskych priestorov aj cena za ich nájom mierne stúpli, ďalšie sú vo výstavbe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Office, kancelária
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Celková nájomná aktivita kancelárskych nehnuteľností v prvom kvartáli medziročne mierne stúpla, rástla aj výška nájomného. Vyplýva to z aktuálnej správy CBRE Slovensko.

Podiel neobsadených kancelárskych priestorov V Bratislave klesol v rámci prvého štvrťroka na úroveň 13,75 percenta,“ uvádza spoločnosť s tým, že celková prenájmová aktivita dosiahla viac ako 46-tisíc metrov štvorcových, teda medziročný nárast o dve percentá.

Dominoval spotrebný tovar a služby

Z hľadiska sektorov v prvom kvartáli podľa CBRE dominoval spotrebný tovar a profesionálne služby. „Najvyšší dosiahnuteľný nájom (prime rent) narástol medziročne o 5,7 percenta a dosiahol hodnotu 18,5 eur mesačne za meter štvorcový,“ dodáva spoločnosť.

V prvom štvrťroku predstavovala celková plocha kancelárskych priestorov v Bratislave takmer 2,1 milióna metrov štvorcových. Z toho bolo 19 percent v štandarde A+, 37 percent v štandarde A a 44 percent v štandarde B.

Najväčšou transakciou bol nový prenájom v oblasti CBD (Central Business District),“ konštatuje spoločnosť s tým, že celková výmera tejto transakcie predstavovala 7 765 metrov štvorcových.

Táto oblasť bola zároveň v rámci prenájmov aj najaktívnejšia, pripadlo na ňu 52 percent z celkovej aktivity,“ dodáva. Z hľadiska sektorov dominovali spotrebný tovar a profesionálne služby. Za prvý kvartál zaznamenali deväť transakcií, ktoré prevyšovali prenajímateľnú plochu 1 000 metrov štvorcových. Z hľadiska množstva novo-dokončených kancelárií bude tento rok podľa CBRE jedným z tých slabších.

Dokončujú sa kancelárske priestory

Očakáva sa dokončenie rekonštrukcie priestorov Sklad 7 od JTRE s celkovou prenajímateľnou plochou 4 500 metrov štvorcových. Ďalším projektom, ktorý by mal byť dokončený v tomto roku, je prvá fáza Vydrice od spoločnosti Lucron, s celkovou prenajímateľnou plochou 2 400 metrov štvorcových,“ zhodnotil riaditeľ prenájmu kancelárskych nehnuteľností v CBRE Slovensko Oliver Galata.

V roku 2025 by mali byť následne dokončené kancelárske priestory OC Dunaj s rozlohou viac ako 6 000 metrov štvorcových od spoločnosti CTP.

Najväčší kancelársky projekt, ktorý je aktuálne vo výstavbe – Chalupkova Offices od Penta Real Estate, má plánované dokončenie v roku 2026. Na trh prinesie až 18 500 metrov štvorcových nových priestorov,“ uzatvára analytik v CBRE Slovensko Peter Slovák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CBRE