Nedostatok stavebných povolení môže ohroziť viaceré stavby v pláne obnovy, podľa Kováčika nemusia byť dokončené

Stavba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nedostatok stavebných povolení a územných rozhodnutí môže ohroziť realizáciu viacerých stavieb, ktoré majú byť financované z prostriedkov Európskej únie v rámci Plánu obnovy a odolnosti. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik sa obáva, že takéto stavby nemusia byť do roku 2026 dokončené.

„Nárast počtu oznámení o zákazkách v tomto roku, čo sa týka aj objemu, opätovne súvisí s koncom programového obdobia a snahou vyčerpať eurofondy. Som presvedčený, že sa to nepodarí,“ upozornil v pondelok Kováčik na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva. Mnohé termíny projektov sú podľa neho na absolútnej hranici realizovateľnosti.

„Muselo by byť všetko ideálne, aby sa do konca budúceho roka jednotlivé zákazky podarilo postaviť. Čo sa v mnohých prípadoch nestane,“ očakáva prezident profesijnej organizácie zamestnávateľov v stavebníctve. Podľa neho hrozí, že nebude vyčerpaný pomerne veľký objem eurofondov.

Investori v pôsobnosti rezortu dopravy a výstavby, ako Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest či Železnice Slovenskej republiky, by podľa Kováčika mali veľmi rýchlo pristúpiť k odsúhlasovaniu dodatkov k zmluvám na stavebné zákazky na základe prijatého metodického pokynu ministerstva dopravy. „Stavebné spoločnosti sú pripravené,“ poznamenal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosťSSC Slovenská správa ciestŽeleznice Slovenskej republiky (ŽSR)