Dopyt po vlastnom bývaní je naďalej veľký, analytici predpokladajú v nasledujúcich rokoch dve veci

Bývanie, kľúč, dvere
pixabay.com/ilustračné foto

Kúpyschopnosť Slovákov na realitnom trhu v dôsledku rastúcich úrokov na hypotékach klesla o pätinu. Dôsledkom toho bude aj vyšší dopyt po nájomnom bývaní. Vyplýva to z najnovšej analýzy 365.invest.

Napriek tomu, že ceny nehnuteľností za posledných 20 rokov rástli, na čo mali vplyv viaceré kľúčové faktory, dopyt po vlastnom bývaní je naďalej veľký.

V nasledujúcom období očakávame vo vývoji na trhu s nehnuteľnosťami zmenu, a to v podobe zvýšeného záujmu o nájomné bývanie,“ poznamenal Head of Real Estate Transactions 365.invest Tomáš Cár.

Dopyt po vlastnom bývaní

Úrokové sadzby na hypotékach zažili počas roka 2022 enormný rast. Domácnosti, ktoré chceli v prvom kvartáli 2023 načerpať hypotéku v rovnakej výške ako v prvom kvartáli 2022, museli mesačne platiť o 29 percent viac na ich splátke.

Vzhľadom na to, že medziročná inflácia na Slovensku začiatkom roka 2023 dosiahla 15,4 percenta, zatiaľ čo reálne mzdy klesli medziročne o šesť percent, je podľa 365.invest optimistické očakávať, že si domácnosti budú schopné načerpať hypotéky v rovnakých výškach ako v predchádzajúcich rokoch, a dovoliť si platiť takmer o tretinu vyššie mesačné splátky.

Zvýšený záujem o nájomné bývanie

V nominálnych cenách nehnuteľností v blízkej budúcnosti neočakávajú analytici 365.invest cenový rast. Dopyt po vlastnom bývaní je však naďalej veľký a vďaka tomu predpokladajú v nasledujúcich rokoch dve veci.

V najbližšom období očakávame zvýšený záujem o nájomné bývanie, ktoré umožní mnohým domácnostiam dostať sa k vlastnému bývaniu, a zároveň tak preklenúť nepriaznivú dobu vyšších úrokových sadzieb, či horšiu dostupnosť hypoték,“ uvádza 365.invest.

Nasledovať bude obdobie, počas ktorého spoločnosť predpokladá návrat inflácie bližšie k dlhodobému priemeru, čo bude sprevádzané poklesom úrokových sadzieb a prispeje to k vyššej dostupnosti hypoték, vďaka ktorým si ľudia budú opäť môcť kúpiť vlastný byt.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie 365.invest