Koľko ľudia zaplatia za nájomný byt? Oproti splátke hypotéky to bude menej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hypotéka, peniaze

Návrh cenovej mapy s maximálnou výškou nájomného v nájomných bytoch so štátnou podporou má ísť na medzirezortné pripomienkovanie tento týždeň.

Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) o tom informoval v pondelok s tým, že navrhované stropy nájomného v jednotlivých regiónoch zahŕňajú odhadované servisné poplatky za energie a zohľadňujú príspevok od zamestnávateľa, ktorý umožňuje zákon o štátnej podpore nájomného bývania.

Vzorec výpočtu regulovaného nájmu

Nájomné v týchto bytoch by malo byť o polovicu lacnejšie oproti splátke hypotéky. „Vzorec výpočtu regulovaného nájmu sa odvíja od priemernej nominálnej mzdy v danom kraji,“ povedal vicepremiér. Podiel nákladov na bývanie v štátom podporovaných nájomných bytoch by mal dosiahnuť 35 percent.

Podľa odporúčania Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) primeraná výška nákladov na bývanie by mala predstavovať 30 až 40 percent hrubého príjmu osoby alebo domácnosti. Na Slovensku podľa posledného prieskumu tento podiel predstavoval 50 percent.

„Dnes, po zohľadnení všetkých zdražovaní, je to 60 percent. To nás dostáva na najvyššiu hranicu tohto pomeru v sledovaných krajinách Európy, v pomere k príjmom je bývanie na Slovensku pre ľudí najdrahšie v celej Európskej únii,“ upozornil Holý.

Rast úrokových sadzieb

Výpočet nájomného zahŕňa aj koeficient veľkosti bytu a sociálny aspekt, ktorý zabezpečuje úpravu nájmov tak, aby menšie byty boli dostupnejšie aj pre nižšie zárobkové skupiny obyvateľstva. „Tento parameter zvyšuje dostupnosť väčších bytov aj pre najnižšie príjmové skupiny,“ podotkol podpredseda vlády.

Je tam podľa neho aj porovnanie so splátkami hypoték, ktoré vyhádzajú zo súčasných priemerných úrokových sadzieb. „Úrokové sadzby rastú tak, ako rastú aj náklady na stavebné práce. Rozdiel sa stále zvyšuje v prospech nájomného bývania,“ priblížil Holý.

Ako dodal, podľa prieskumu nájomné bývanie je zaujímavé pre ľudí, pokiaľ rozdiel oproti splátke hypotéky je v rozmedzí od sto do tristo eur. „Rádovo tristo eur a viac dosahujeme skoro vo všetkých parametroch. Život v štátom podporovanom nájomnom byte je o 50 percent lacnejší ako v byte na hypotéku,“ dodal vicepremiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefan Holý
Firmy a inštitúcie Sme rodina