Ceny nehnuteľností na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou už dosiahli svoje dno, čo naznačuje možný impulz pre oživenie trhu.
Podľa makroekonomického analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša možno očakávať, že s postupným rastom miezd, odznievaním dopadov inflácie a poklesom sadzieb na hypotékach sa ceny nehnuteľností v horizonte niekoľkých kvartálov vrátia k stabilnejšiemu rastu.
Dlhodobo však podľa neho trh čelí ďalším výzvam, ako je demografická zmena. Napríklad populácia vo vekovej skupine 25-34 rokov, ktorá najčastejšie hľadá nové bývanie, klesne do roku 2035 približne o 25 %. Toto by mohlo priniesť štrukturálne zmeny v dopyte po bývaní a dynamike rastu cien nehnuteľností.
Chýbajú nám stovky tisíc bytov
Slováci bývajú z pohľadu počtu osôb v domácnosti v relatívne preplnených domácnostiach a pri porovnaní so susedným Českom nám tak teoreticky chýbajú stovky tisíc bytov. Potenciálne teda existuje medzera medzi dopytom a ponukou bytov, ktorá prirodzene tlačí na ceny nehnuteľností.
Predávate darovanú alebo zdedenú nehnuteľnosť? Správny postup vám ušetrí tisíce eur
Navyše preferujeme vlastné bývanie, pričom až 93 % obyvateľov býva vo vlastnej nehnuteľnosti, čo je druhé najvyššie číslo v EÚ. „Nákup investičného bytu je tiež často zvažovanou alternatívou, ako zhodnocovať peniaze,“ poznamenal analytik s tým, že tento trend podporila relatívne ľahká dostupnosť úverovania.
Demografická zmena by mohla byť tlmená aj medzinárodnou migráciou. Podľa Kočiša by vysokokvalifikovaní pracovníci zo zahraničia mohli priniesť kapitál, ktorý môže tlačiť ceny nehnuteľnosti vyššie. Rastový impulz môže prichádzať aj od Slovákov, ktorí žijú v zahraničí a kúpia si nehnuteľnosť na Slovensku.
Na trh sa dostávajú skôr menšie byty
Dnes sa na trh z dôvodu rastúcej ceny za meter štvorcový dostávajú skôr menšie byty. „Časom sa však ľudia, ktorí ich dnes kupujú, budú prirodzene sťahovať do väčších a svoje menšie byty budú chcieť predať. Záujemcov však môže byť menej,“ upozorňuje analytik s tým, že aj tu rozhodne najmä poloha bytu.
Menšie byty by tak mali byť v budúcnosti pre mladých ľudí dostupnejšie, väčšie byty môžu pri nezmenenom trende naopak čiastočne chýbať. „Karty aj tu môže zamiešať demografia a z dôvodu nižšej pôrodnosti zmenšujúce sa domácnosti,“ poznamenal Kočiš.
Bratislavský realitný trh sa rozhýbal, záujem je najmä o staršie byty
Trh bývania rovnako sa rovnako ako celý stavebný sektor aktuálne nachádza v období stagnácie. „Keďže ide o vysoko cyklické odvetvie, oživenie bude pozvoľné,“ myslí si analytik. Zároveň dodal, že cesta zo stagnácie cien môže byť relatívne dlhá.
„Rasty cien nehnuteľností, ktoré sme videli v rokoch 2021 a 2022, sa už nemusia zopakovať,“ upozornil Kočiš. Ako doplnil, pri postupujúcej demografickej zmene treba čoraz viac pamätať na to, že dlhodobá historická skúsenosť môže hrať proti racionálnym očakávaniam.