Ceny nehnuteľností na Slovensku klesli v šiestich krajoch, najvýraznejšie zlacneli päťizbové a trojizbové byty

Ceny, peniaze, dom, reality, nehnuteľnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v štvrtom kvartáli 2022 klesli o 1,94 percenta v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Vyplýva to z aktuálnej správy analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska.

Najvýraznejší pokles zaznamenali v Žilinskom a Bratislavskom kraji, medzi októbrom a novembrom. Ceny bytov aj domov poklesli v podobnej miere, zároveň sa zvyšuje podiel bytov v ponuke.

Pokles o takmer 53 eur za meter štvorcový

Podľa analytikov ide o prvý medzištvrťročný pokles od konca roku 2019. „Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností medzi štvrťrokmi klesla o takmer 53 eur za meter štvorcový na úroveň 2 660 eur za meter štvorcový, čím bol prakticky zmazaný rast z tretieho štvrťroku,“ konštatujú analytici s tým, že v medziročnom vyjadrení rast cien spomalil na 15 percent.

Priemerná cena bytov podľa nich klesla v poslednom štvrťroku o 2,6 percenta (medziročne +14,4 percenta), čím sa dostala na úroveň 2 904 eur za meter štvorcový. Najvýraznejší pokles zaznamenali päťizbové a trojizbové byty.

Zmena cien vo väčšine krajov

Priemerná cena domov klesla na úroveň 1 975 eur za meter štvorcový, čo predstavuje medzištvrťročný pokles 2,3 percenta,“ dodávajú s tým, že medziročne sú ceny stále vyššie o 7,8 percenta.

Podľa analytikov v štvrtom kvartáli ceny nehnuteľností klesli vo väčšine krajov. „Najvýraznejší medzikvartálny pokles zaznamenal Žilinský (-3,5 percenta) a Bratislavský kraj (-3,2 percenta),“ uvádzajú s tým, že ceny medzi štvrťrokmi rástli iba v Trnavskom (4,2 percenta) a Banskobystrickom kraji (2,9 percenta).

Úroveň cien dosiahla podľa analytikov vrchol v júli, odvtedy ceny nehnuteľností postupne klesajú, pričom najviditeľnejší pokles nastal medzi októbrom a novembrom. V decembri sa vývoj stabilizoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska