Spoločnosti SEPS sa vlani darilo, medziročne zaznamenala 2,5-násobne vyšší zisk

SEPS
Predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun. Foto: SEPS
  • aktualizované 7. marca 2023, 13:05

Spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., (SEPS) sa v minulom roku ekonomicky darilo. Zaznamenala zisk pred zdanením vo výške 124 miliónov eur, čo bolo medziročne 2,5-násobne viac.

Zisk po zdanení dosiahol cez 105 miliónov eur, pričom oproti roku predtým vzrástol takmer šesťkrát. Podľa člena predstavenstva a vrchného riaditeľa úseku ekonomiky SEPS Jaroslava Vacha v minulom roku mali celkové výnosy vyše 479 miliónov eur a náklady cez 355 miliónov eur.

Výsledok reflektuje vyššiu efektivitu

Spoločnosť za rok 2022 odvedie do štátneho rozpočtu daň z príjmov podľa odhadu vo výške 18,5 milióna eur, za rok 2021 to bolo viac ako 31 miliónov eur.

„Hospodársky výsledok na úrovni 105 miliónov eur reflektuje našu vyššiu efektivitu, ako aj štruktúru výnosov. K vyššej efektivite prispievajú efektívne riadenie prevádzkových nákladov, vrátane zníženia miezd top manažmentu,“ povedal v utorok na stretnutí s médiami Vach.

Výrazný medziročný rast čistého zisku v porovnaní s rokom 2021, kedy dosiahol 18 miliónov eur, súvisí s tým, že SEPS musel urobiť účtovnú operáciu a presadiť kapitálový vklad v dcérskej spoločnosti OKTE, a.s. „Hospodársky výsledok, keby nebolo precenenia, tak je o 91 miliónov eur vyšší,“ vysvetlil predvlaňajší nižší čistý zisk Vach.

Zabránilo sa navýšeniu tarify

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun poznamenal, že hospodársky výsledok, ktorý bude súčasťou daňového priznania, je už po odčítaní 153 miliónov eur z výnosov minulého roka. Spoločnosť by mala okrem dane z príjmu odviesť do štátneho rozpočtu spolu s dividendou 80 miliónov eur a k tomu uvedených 153 miliónov eur, aby neboli zvýšené tarify elektrickej energie.

Ministerstvo financií SR ako akcionár po dohode s vedením SEPS mohlo zabezpečiť, aby napriek zvýšeným cenám na trhu s elektrinou ostala tarifa za straty v prenose na úrovni minulého roka vyše 1,71 eura za megawatthodinu. Mimoriadny výnos spoločnosti z cezhraničnej prevádzky v spomínanej výške 153 miliónov eur zabránil niekoľkonásobnému navýšeniu tarify na vyše 8,65 eura za megawatthodinu. Najväčšie náklady prevádzkovateľa prenosovej sústavy predstavujú podporné služby, ktoré sú nevyhnutné na udržiavanie rovnováhy v sústave.

Napriek kríze a vysokým cenám vstupných komodít ich spoločnosť podľa vlastných slov obstarala za férové ceny, zároveň bezpečne znížila ich obstarávaný objem o 40 percent z 1 400 megawattov v roku 2022 na 960 megawattov v roku 2023. V opačnom prípade by podľa SEPS boli náklady na elektrinu pre občanov Slovenska mnohonásobne vyššie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav VachPeter Dovhun
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SROKTE Organizátor krátkodobého trhu s elektrinouSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava