„Zelené šrotovné“ by mohlo poškodiť ekonomiku, Dovhunovo ministerstvo však nad zvýhodnením pri recyklácii vážne uvažuje

Šrotovné, šrotovisko, staré autá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pri každom opatrení je nutné zohľadniť potrebné finančné zdroje a cieľ, ktorý by sa mal pre Slovensko takýmto opatrením dosiahnuť. Takto reagovalo Ministerstvo hospodárstva SR na návrh strany Demokrati o zavedení tzv. zeleného šrotovného.

Poškodenie ekonomiky

Ako uviedol rezort pre agentúru SITA, v rámci vypracovaného Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR ministerstvo uvažuje nad zvýhodnením žiadateľov, ktorí dajú zrecyklovať svoje staré vozidlo v rámci plánovanej výzvy na nákup elektrických vozidiel. Bližšie podrobnosti však ministerstvo neuviedlo.

Strana Demokrati navrhla zelené šrotovné ako reakciu na diskutovanú novú emisnú normu Euro 7. Ako pripomenul rezort hospodárstva, voči jej aktuálnemu zneniu sa ohradili viaceré štáty vrátane Slovenska.

„Ministerstvo hospodárstva sa vážne obáva, že by mohla výrazne poškodiť slovenskú ekonomiku,“ zdôraznil rezort.

Posunutie prijatia

Slovensko preto navrhuje posunutie dátumu jej prijatia na 36 mesiacov od vydania sekundárnej legislatívy, respektíve samostatne upraviť dátumy platnosti pre nové typy vozidiel, s prihliadnutím na odlišné požiadavky vývoja rôznych kategórií vozidiel.

Zelené šrotovné by malo pomôcť omladiť slovenský vozový park. Priemerný vek osobných áut totiž u nás dosahuje približne 15 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRStrana Demokrati