Priemysel medziročne poklesol o dve percentná, v porovnaní ide o najhorší výkon od roku 2016

Priemysel, výroba, hala
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Priemyselná produkcia v apríli na Slovensku medziročne poklesla o 2 %. Priemysel tak nadviazal podľa Štatistického úradu SR na stagnáciu na konci minulého a začiatku tohto roka.

Pokles výroby gumy a plastu

Kľúčové odvetvie slovenskej ekonomiky v apríli vyprodukovalo hodnotu, ktorá bola len necelé 3 % nad priemerom výkonov v roku 2015.

V dlhodobom porovnaní to bol najhorší aprílový výkon od roku 2016 s výnimkou roka 2020, kedy nástup pandémie úplne zastavil výrobu v niektorých odvetviach.

Najvýznamnejší pokles zaznamenala výroba z gumy a plastu o 9,4 %. Nasledoval vplyv viac ako štvrtinového poklesu výroby počítačových, elektronických a optických výrobkov, ďalej viac ako 15-percentný pokles vo výrobe drevených a papierových výrobkov a pokles o necelých 8 % vo výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov.

Najvýznamnejšie štruktúry

Celkový vplyv zníženia výkonnosti 9 z 13 sledovaných zoskupení odvetví priemyselnej výroby priemyslu však z veľkej časti podľa úradu utlmil fakt, že najvýznamnejšie štruktúry boli v pluse.

Taktiež rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 7,9 %, vysoké medziročné zvýšenie výkonov o viac ako 43 % vo výrobe základných farmaceutických výrobkov a prípravkov a veľmi mierne rasty tesne nad nulou vo výrobe kovov a kovových konštrukcií a vo výrobe strojov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR