V priemyselnom parku v Haniske sa budú vyrábať drony, investícia zamestná viac ako 200 ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dron
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Spoločnosť Tropozond, ktorá je súčasťou holdingu Skyeton Group, otvorila nové výrobné priestory v priemyselnom parku v Haniske pri Prešove, v ktorých budú vyrábať bezpilotné lietadlá (drony) na civilné účely.

Firma už pred spustením výrobnej prevádzky na ploche 1 100 metrov štvorcových investovala tri milióny eur a zamestnala 26 ľudí. Do konca roka sa očakáva vytvorenie niekoľko desiatok ďalších pracovných miest, postupne ich má vzniknúť viac ako 200.

Prvé drony poputujú do Spojených arabských emirátov

Podľa majiteľa holdingu Alexa Stepuru hľadali pre svoju investíciu krajinu s rozvinutým priemyslom a dostatkom kvalifikovaných zamestnancov.

„Slovensko ako slovanská krajina má podobnú kultúru ako Ukrajina, kde už máme jednu továreň. Vieme, že tu nájdeme schopných a kvalifikovaných ľudí omnoho rýchlejšie, ako v niektorej inej krajine. Sme veľmi radi, že sme mohli investovať práve v Prešove,“ uviedol Stepura. Spoločnosť Tropozond plánuje do konca roka 2025 zamestnať viac ako 200 ľudí nielen v Haniske, ale aj v iných lokalitách na východe Slovenska.

„Je pre nás veľkým potešením otvoriť náš prvý závod na Slovensku, a to v prešovskom regióne, ktorý disponuje ideálnymi podmienkami pre rozvoj high-tech strojárstva,“ uviedol konateľ spoločnosti Dominik Varga. Dodal, že odberateľov produktov majú na viacerých kontinentoch. Prvé drony z Prešova majú smerovať do Spojených arabských emirátov, kde budú využívané na monitoring ropovodov.

Koho hľadajú?

V novom prešovskom závode hľadajú konštruktérov, programátorov a operátorov CNC strojov, pričom zamestnancom ponúkajú atraktívne nástupné mzdy, ktoré sú minimálne o tretinu vyššie než priemer v regióne.

„Naša materská spoločnosť chcela investovať v EÚ a táto lokalita má na to všetky predpoklady. V Prešove a okolí je potenciál nájsť kvalitných a šikovných zamestnancov. Prakticky celý výrobný proces bude prebiehať u nás,“ doplnil výrobný riaditeľ spoločnosti Slavomír Urban, podľa ktorého onedlho začnú produkovať bezpilotný systém Raybird, ktorý sa využíva v mnohých štátoch.

Spoločnosť Tropozond, člen Asociácie leteckého priemyslu SR, sa špecializuje na výrobu bezpilotných leteckých systémov pod obchodnou značkou Skyeton.

Holding Skyeton Group, so sídlom v Estónsku, známy svojím bezpilotným systémom Raybird-3, vyvíja a vyrába drony s doletom viac ako 2 500 kilometrov, maximálnou letovou výškou až 5 500 metrov a možnosťou 28-hodinového nepretržitého letu. Produkty spoločnosti sa používajú na rôzne účely, vrátane kontrol hraníc, mapovania, monitorovania potrubí či monitorovania požiarov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať