Priemyselná produkcia na Slovensku v máji medziročne stagnovala, pokles zaznamenali aj niektoré ťažiskové odvetvia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výroba áut, fabrika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji 2024 vrátila na úroveň predošlého roka napriek výkyvom. Podľa výsledkov Štatistického úradu SR priemyselná produkcia na Slovensku v máji 2024 stagnovala, udržujúc sa na úrovni minulého roka, pričom medziročne klesla len o 0,1 %.

Po výraznom marcovom prepade a následnom aprílovom raste zaznamenalo 8 z 15 sledovaných odvetví nižší výkon v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Najväčší negatívny dopad na priemyselnú produkciu mala výroba kovov, ktorá klesla o viac ako 15 %. Tento pokles pokračuje už štvrtý mesiac po sebe.

Najvýznamnejší nárast zaznamenala výroba dopravných prostriedkov

Podobný vplyv mal aj takmer 18 % pokles vo výrobe strojov a zariadení. Výrazný prepad produkcie zaznamenala aj ťažba a dobývanie, kde v dôsledku zatvorenia baní od začiatku roka bola produkcia v máji medziročne nižšia o 31,6 %. K pozitívnemu vývoju prispela vyššia produkcia v niektorých odvetviach.

Graf1_priemyselna_produkcia_05_2024.jpg

Najvýznamnejší bol medziročný nárast vo výrobe dopravných prostriedkov, ktorý pokračoval aj v máji, hoci tempo rastu sa spomalilo na necelých 8 %. Energetika vykázala medziročný rast o 28,7 %, pričom sektor dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu zaznamenal obzvlášť silné výsledky.

Rovnako významný bol takmer 14 % nárast vo výrobe potravín a 7,2 % rast vo výrobe elektrických zariadení, ktorý sa udržuje v plusových číslach už šiesty mesiac po sebe. Medzimesačne, v porovnaní s aprílom 2024 a po zohľadnení sezónnych vplyvov, sa priemyselná produkcia znížila o 1,4 %.

Očakávania v najbližších mesiacoch

Za obdobie od januára do mája 2024 vzrástla priemyselná produkcia o 0,3 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Najvýznamnejšie k tomuto rastu prispelo zvýšenie o 27,6 % v dodávke elektriny a plynu a viac ako 13 % nárast vo výrobe elektrických zariadení. Naopak, priemysel ťahala nadol najmä výroba kovov, ktorá zaznamenala medziročný pokles o 5,8 %, a výroba strojov a zariadení s poklesom o viac ako 9 %.

Graf2_najvyznamnejsie_vplyvy_na_priemyselnu_produkciu_05_2024.jpg

„Výkon slovenského priemyslu bude v nasledujúcich mesiacoch ovplyvňovaný aj postupným oživením väčších ekonomík, čo sa môže prejaviť v rozkolísaných výsledkoch v nadchádzajúcich mesiacoch. Ku koncu roka očakávame akceleráciu hospodárskeho oživenia a to najmä u našich najvýznamnejších partnerov, najmä v Nemecku, čo následne podporí aj výsledky nášho priemyslu a zahraničného obchodu. Oživenie však bude s veľkou pravdepodobnosťou iba pozvoľné.“ uviedol makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Podľa jeho slov vekonomike naďalej ostávajú prítomné tlaky najmä ma strane dopytu,zatiaľ čo problémy v dodávateľských reťazcoch pre túto chvíľu ustúpili. Z výziev s ktorými sa bude musieť slovenský priemysel vysporiadať je rastúca konkurencia na strane čínskych výrobcov. Ako Kočiš uviedol, potrebná transformácia, zefektívňovanie procesov a vyostrený globálny konkurenčný boj môžu priniesť dodatočné tlaky, čo bude rast limitovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Kočiš
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠtatistický úrad Slovenskej republiky