Digitalizácia je nevyhnutnosťou. Ako sú na tom dodávatelia v automobilovom priemysle?

Digitalizácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Približne štvrtina dodávateľov v automobilovom priemysle ešte nezačala s procesom digitalizácie. Také sú výsledky prieskumu Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR.

V tejto dobe je nevyhnutnosťou

Dynamika rozvoja automobilového priemyslu, ako aj dlhodobé globálne výzvy pritom nevyhnutne vedú k potrebe digitalizácie, do ktorej sa podľa zväzu musia zapojiť všetky súčasti sektora.

„Pred niekoľkými rokmi sme si hovorili, že digitalizácia je nástroj, ktorým zvyšujeme konkurencieschopnosť spoločností, ale v tejto dobe ju považujeme za nevyhnutnosť. Je prirodzené, že väčšie firmy majú zdroje, sú lídrami v digitalizácii, ale snažíme sa ťahať so sebou aj tie menšie,“ uviedol generálny sekretár ZAP SR Viktor Marušák.

Dodávatelia a napojenie na systémy

Ako doplnil predseda divízie subdodávateľov zväzu Tomáš Osuský, digitalizácia sa stáva podmienkou prežitia.

Jeho slová potvrdzujú aj automobilky. „Potrebujeme, aby boli dodávatelia schopní sa napojiť na naše systémy. Na to, aby boli dodávky efektívne, nie je možné, aby dodávateľ bežal len na papierových dokumentoch a manuálnych procesoch,“ zhrnul Tomáš Mičík z automobilky Volkswagen Slovakia.

Podľa Ondreja Vašeka z Kia Slovakia je jednou z najväčších výziev vytvoriť v dodávateľských podnikoch motivačné prostredie pre vznik inovácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Marušák
Firmy a inštitúcie Kia SlovakiaVolkswagen SlovakiaZAP Zväz automobilového priemyslu SR