Predpoklady na ekonomický rast Slovenska zvyšuje priemyselná výroba, kľúčové sú hlavne dva faktory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, závod, priemysel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko patrí podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k najpriemyselnejším krajinám Európy, vďaka čomu má v budúcnosti aj lepšie predpoklady na vyšší ekonomický rast.

Udržanie priemyselnej výroby

„Ak sa pozrieme na posledných 25 rokov, v období rokov 1996 až 2021, narástol HDP krajín s nižším podielom priemyselnej výroby kumulatívne o 80,4 percenta HDP. Na druhej strane v krajinách Európskej únie, v ktorých je podiel priemyselnej výroby vyšší, kam patrí aj Slovensko, narástol HDP o 118,6 percenta,“ vysvetlil tímlíder SaS pre hospodárstvo Ján Oravec.

Dosahovanie vyššieho ekonomického rastu je teda podľa neho možné tak, že opatrenia hospodárskej politiky sa zamerajú na dve veci. Jednou z nich je udržanie priemyselnej výroby, predchádzanie jej presunu do iných krajín a prilákanie nových priemyselných kapacít.

Ďalšie dôležité faktory

Ďalším faktorom je zvyšovanie pridanej hodnoty, ktorú priemysel generuje. Dôležitými faktormi podľa strany sú podnikateľské prostredie, ceny energií, dostupnosť a kvalita pracovnej sily a inovácie.

„Ich zlepšovanie je najlepšou stratégiou, ako predchádzať poklesu priemyslu na HDP, a teda tzv. deindustrializácii,“ povedal Oravec. Pre dosahovanie vysokého ekonomického rastu je podľa neho dôležitá správna politika.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Oravec
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSaS Sloboda a Solidarita