Podpora investície Volva na východe Slovenska je kľúčová, podľa ministerky musí pokračovať v maximálnom tempe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volvo
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpora investície automobilky Volvo na východe Slovenska je kľúčová pre rozvoj regiónov a musí pokračovať v maximálnom tempe. Po rokovaní ministerky hospodárstva Denisy Sakovej s predstaviteľmi Volvo Car Slovakia a konateľom štátnej spoločnosti Valaliky Industrial Park, ktorá je zodpovedná za výstavbu priemyselného parku pri Košiciach, to potvrdil rezort hospodárstva.

Urobíme všetky potrebné kroky na to, aby štát dodržal svoju časť dohody a ľudia v regióne čo najskôr pocítili príchod tohto veľkého investora,“ povedala pri tejto príležitosti Saková.

Fáza posudzovania vplyvov

Hlavným cieľom stretnutia bolo oboznámenie sa so stavom priemyselného parku Valaliky Industrial Park. V blízkej budúcnosti je totiž v rámci projektu potrebné splniť viaceré dôležité míľniky.

Automobilka potvrdila výstavbu fabriky na východe Slovenska začiatkom júla minulého roka. Investícia je už vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Ďalšie investície

Volvo Car Slovakia plánuje v novom závode zamestnať minimálne 4 500 ľudí, investícia však prinesie spolu so subdodávateľmi niekoľko ďalších tisíc nepriamych pracovných miest. S výrobou začnú už ku koncu roku 2026. Pôjde o prvý a zatiaľ jediný závod z rodiny Volvo, ktorý bude vyrábať výlučne elektromobily.

Príchod automobilky vyvolá aj ďalšie investície. Plánované vybudovanie a zlepšenie verejnej infraštruktúry zasiahne 10 katastrálnych území. V rámci stavby ciest sa vybudujú štvorpruhové úseky v celkovej dĺžke 5 980 metrov, dvojpruhové úseky v dĺžke 9 795 m, cyklochodníky v dĺžke 10 665 m, zrekonštruujú sa úseky ciest v dĺžke 8 510 m, vybuduje sa 14 okružných križovatiek, jedna styková križovatka, dva cestné mosty, jeden železničný most a tri cyklomosty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRValaliky Industrial ParkVolvo