Investičná pomoc pre Volvo stále nemá súhlas z EÚ. Na najvyššiu podporu v histórii Slovenska si tak ešte počkáme 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volvo
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Prípravy na príchod automobilky Volvo na východné Slovensko sú v plnom prúde, štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park už podáva žiadosti o stavebné povolenia pre jednotlivé súčasti priemyselného parku, sľúbená investičná pomoc štátu však stále nemá súhlas z Európskej únie. Pre agentúru SITA to potvrdilo tlačové oddelenie Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Pomoc schválená v júli 2022

„Čo sa týka procesu, ešte stále prebieha. Európska komisia je so slovenskou stranou v kontakte,“ stručne zhodnotila vedúca tlačového tímu zastúpenia Ingrid Ludviková.

V tejto chvíli je pritom podľa nej predčasné odhadovať, kedy bude ukončený. Investičnú pomoc vo výške 267 mil. eur schválila vláda ešte začiatkom júla 2022, v ten istý deň, ako bola investícia pri Košiciach v sume približne 1,2 mld. eur, ohlásená.

Najvyššia schválená podpora v histórii Slovenska

Ak napokon Volvo uvedenú pomoc získa, pôjde v absolútnej hodnote o najvyššie schválenú podporu v histórii Slovenska. Zoznamu subjektov, ktorým bola na Slovensku poskytnutá regionálna investičná pomoc, dominujú automobilky.

V ani jednom prípade však doterajšia pomoc neprekročila 180 mil. eur. Ako však v minulosti upozornil rezort hospodárstva, pomoc pre Volvo je veľmi ťažké porovnávať so stimulom, ktorý bol ako napríklad v prípade automobilky Kia schválený v roku 2004, teda pred 20 rokmi.

Volvo smeruje do strategického parku Valaliky. Jeho budovanie začala vláda vydaním osvedčenia o významnej investícií v decembri 2021. Zároveň zaviazala Ministerstvo hospodárstva SR pripraviť celú investíciu. Rezort založil spoločnosť Valaliky Industrial park, ktorá je priamym vykonávateľom týchto rozhodnutí a realizátorom záväzkov z investičnej zmluvy s prvým investorom v industriálnom parku, spoločnosťou Volvo Cars. Postupný nábeh výroby automobilového závodu je naplánovaný koncom roka 2026.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ingrid Ludviková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)MH Ministerstvo hospodárstva SRValaliky Industrial Park