Ficova vláda sľúbila pomoc Košickému kraju s automobilkou Volvo, zafinancuje dodatočné investície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Denisa Saková, Rastislav Trnka
Pre Košický samosprávny kraj je podľa jeho predsedu Rastislava Trnku dôležité vedieť, že kroky župy majú podporu aj vo vláde. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda prisľúbila Košickému samosprávnemu kraju (KSK) pomoc pri financovaní dodatočných investícií v súvislosti s Volvom. Ako uviedol kraj na svojom webe, vyvolané investície sú vo výške viac ako 55 miliónov eur a ich plnenie mu vyplýva z podpísanej investičnej zmluvy.

Spolu s ďalšími vyvolanými investíciami samospráv, ktorých sa výstavba dotkne, by malo ísť o celkovú sumu 90 miliónov eur, na ktoré potrebujú nájsť zdroje. KSK označuje pokračovanie príprav na príchod investora Volvo Cars, ktorý by mal vo Valalikoch (okr. Košice-okolie) spustiť výrobu elektromobilov v roku 2027, za prioritu.

Viaceré záväzky majú obce

Župa prisľúbila, že dovtedy splní temer dve desiatky záväzkov v oblasti školstva, dopravy, regionálneho rozvoja či zdravotníctva. Tieto záväzky sa týkajú napríklad opráv ciest, budovania cyklotrás, prípravy medzinárodného štúdia v angličtine, ale i posilnenia odborného vzdelávania. Viaceré záväzky majú na starosti mestá a obce.

„Pre Košický samosprávny kraj je dôležité vedieť, že kroky župy majú podporu aj vo vláde. Oproti plánovanej investícii sme po intenzívnej komunikácii s obcami, mestami a inými aktérmi v území identifikovali ďalšie investície vo výške takmer 35 miliónov eur, s ktorými sa pôvodne nerátalo. Spolu s vyvolanými investíciami kraja to predstavuje viac ako 90 miliónov eur, na ktoré budeme musieť hľadať finančné zdroje. Z Plánu obnovy, Programu Slovensko a Envirofondu vidíme možnosť zafinancovať projekty v hodnote viac ako 51 miliónov eur. V štátnom rozpočte je preto potrebné zabezpečiť v zmysle Dohody zvyšných takmer 39 miliónov eur,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý) po tom, ako sa stretol s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas-SD) a zástupcami MH Invest a Valaliky Industrial Park.

Saková ocenila aktivity

Kraj tiež predstavil partnerom kroky, ktoré už boli zrealizované, ako aj tie, ktoré plánuje vykonať v dohľadnom čase. Ministerka Saková podľa župy ocenila jej doterajšie aktivity, a rovnako prisľúbila ústretovosť, spoluprácu a podporu pre úspešné pokračovanie projektu.

„Pre kraj bude výzvou prechod do nového programového obdobia a plnenie nového nastavenia podmienok na získanie financií z Európskej únie. Vláda prisľúbila, že bude nápomocná pri urýchlení procesov tak, aby samosprávy boli schopné dodržať lehoty na splnenie svojich záväzkov,“ uvádza KSK.

Veľké výzvy

Šéfka rezortu hospodárstva dodala, že s Trnkom rokovali o riešeniach viacerých problémov vyplývajúcich zo zmluvy podpísanej predošlou vládou, v súvislosti s príchodom Volva do Valalík.

„Osobitne oceňujem jeho ochotu koordinovať požiadavky miest a obcí z tohto regiónu. Výzvy, ktoré pred nami všetkými stoja, sú veľké a musíme spoločne pracovať na ich naplnení,“ zdôraznila Saková.

Tripartitná dohoda o spolupráci pri realizácii strategického parku Valaliky medzi KSK, slovenskou vládou a Volvo Cars bola podpísaná 1. júla 2022.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MH InvestMH Ministerstvo hospodárstva SRValaliky Industrial ParkVolvo Car Košice