Energetická kríza už ohrozuje celý slovenský priemysel, bez pomoci od štátu hrozí utlmovanie výroby aj rast nezamestnanosti

Igor Matovič, Eduard Heger
Zľava: Minister financií Igor Matovič a premiér Eduard Heger (obaja OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Slovenský priemysel od nového ministra hospodárstva prioritne očakáva, že po vzore ostatných členských krajín Európskej únie čo najskôr pripraví a predstaví schému pomoci pre výrobný priemysel výrazne zaťažený nákladmi za energie. Pre agentúru SITA to uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Energetická kríza totiž likviduje už nielen energeticky vysoko náročné podniky, ale vážne ohrozuje celý slovenský priemysel. Problémy dnes začínajú mať aj fabriky z automobilového, chemického, sklárskeho či potravinárskeho priemyslu. Pokiaľ štát nezačne urýchlene konať, firmy budú nútené utlmovať výrobu, čo následne povedie k poklesu HDP a rastu nezamestnanosti,“ doplnil.

Richard Sulík (SaS) podal demisiu ešte koncom augusta, meno jeho nástupcu zatiaľ nie je známe. „Navrhovať personálne nominácie ministrov slovenskému priemyslu neprináleží, je to úlohou predsedu vlády,“ reagoval Lasz na otázku, kto by podľa zástupcov priemyslu mal po novom stáť na čele rezortu. Ako o možno kandidátovi sa hovorí o Karlovi Hirmanovi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej LaszKarel HirmanRichard Sulík
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravyMH Ministerstvo hospodárstva SR