Budajovo ministerstvo pri zákaze spaľovacích motorov potichu podrazilo Slovákov, tvrdí SaS a obrátila sa na Čaputovú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 78. schôdze
Poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je proti zákazu spaľovacích motorov od roku 2035 a listom sa preto obrátila na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

Žiada, aby sa začala zaoberať podľa strany hrubým porušením ústavného zákona a svojvoľným konaním envirorezortu na čele s Jánom Budajom, nakoľko pri zákaze spaľovacích motorov nerešpektovali stanovisko Výboru NR SR pre európske záležitosti a so zákazom súhlasili. SaS v zverejnenej tlačovej správe tvrdí, že Ministerstvo životného prostredia SR podrazilo Slovákov.

Ministerstvo požiadalo o zmenu pozície

Bola to práve SaS, vďaka ktorej sa 15. marca podarilo na Výbore NR SR pre európske záležitosti presadiť, aby sa Slovensko postavilo proti zákazu spaľovacích motorov. Napriek nesúhlasu ministerstva bol na výbore prijatý náš pozmeňujúci návrh, ktorý ukladá ministrovi životného prostredia, aby sa bezodkladne pridal k Nemecku, Poľsku, Taliansku a Česku, ktoré prejavili svoj nesúhlas a aby hlasoval proti zákazu spaľovacích motorov, keď sa o tejto otázke bude diskutovať či hlasovať na Rade ministrov EÚ,“ upozornil poslanec NR SR a člen Výboru NR SR pre európske záležitosti Ján Oravec.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ministerstvo však v pondelok 27. marca požiadalo Výbor NR SR pre európske záležitosti o zmenu pozície, aby Slovensko so zákazom spaľovacích motorov od roku 2035 súhlasilo. Žiadosť prišla mailom a členovia výboru o danom návrhu nerokovali.

Obrátili sa na prezidentku

Máme za to, že zmena pozície schválená nebola, pretože neboli naplnené podstatné charakteristiky procesu schvaľovania zmeny pozície tzv. tichou procedúrou. V ústavnom zákone je jasne napísané, že návrh vlády platí len v tom prípade, ak sa k nemu výbor nevyjadrí do 14 dní, čo sa v tomto prípade nestalo,“ hovorí Ján Oravec.

Strana SaS postup vlády a jej členov hodnotí ako neakceptovateľné porušenie ústavného zákona a svojvoľné prekročenie kompetencií exekutívy vo vzťahu k NR SR.

Žiadame preto pani prezidentku, aby sa touto situáciou bezodkladne zaoberala a zaujala k nej stanovisko. Sme za zdravé životné prostredie, ale nejde nám len o deklaráciu, ale aj o skutočné odborné skutky, ktoré nás k tomuto cieľu dovedú a ktoré budú v súlade s princípmi právneho štátu,“ uzavrel predseda SaS Richard Sulík.

Agentúra SITA osloví so žiadosťou o reakciu Kanceláriu prezidentky SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajJán OravecRichard SulíkZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRStrana Sloboda a SolidaritaVýbor Národnej rady SR