Bidenova administratíva zrušila clo na dovoz japonskej ocele s cieľom oslabiť Čínu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pouring of liquid metal in open hearth workshop
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americká vláda sa s Japonskom dohodla na tom, že USA v podstate zrušia 25-percentné clá, ktoré bývalý prezident Donald Trump uvalil na dovoz japonskej ocele. Dohoda, o ktorej v pondelok informovali americkí vládni predstavitelia, znamená, že bez ciel môžu do USA doviezť 1,25 milióna tony japonskej ocele.

Prístup k lacnejšej oceli

Toto množstvo pritom predstavuje priemerný dovoz japonskej ocele do USA v rokoch 2018 a 2019. Na import nad tento objem sa môžu uplatňovať clá.

„Dohoda, ktorú sme dosiahli, posilní americké oceliarske odvetvie a zabezpečí, že jeho pracovná sila zostane konkurencieschopná. Zároveň poskytne viac prístupu k lacnejšej oceli a rieši významný spor medzi USA a Japonskom, ktoré je jedným z našich najdôležitejších spojencov,“ uviedla vo vyhlásení americká ministerka obchodu Gina Raimondová.

Politika zameraná proti Číne

Americká splnomocnenkyňa pre obchod Katherine Taiová sa vyjadrila, že dohoda s Japonskom, spolu so separátnou vlaňajšou zmluvou o oceli s Európskou úniou, umožní lepšiu konkurenciu voči Číne, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou na svete.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena otvorene orientuje svoju politiku na súťaž s Čínou, ktorá je podľa Svetovej asociácie ocele sídliacej v Belgicku najväčším globálnym výrobcom ocele.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpGina RaimondováJoe BidenKatherine Taiová