Železiarne Podbrezová sa dostali do straty viac ako tri milióny eur, poklesol aj počet zamestnancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Železiarne Podbrezová,
Železiarne Podbrezová majú o desiatky zamestnancov menej. Foto: www.facebook.com

Spoločnosť Železiarne Podbrezová, a.s. (ŽP) skončila minulý rok s čistou stratou vo výške 3,011 milióna eur oproti roku 2019, keď mala zisk 7,239 milióna eur. Vyplýva to z ročnej správy za rok 2020 zverejnenej spoločnosťou na webovej stránke.

Najväčší horehronský zamestnávateľ sa v strate ocitol prvýkrát od roku 2009. Podľa generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva ŽP Vladimíra Sotáka bol napriek tomu výsledok hospodárenia oveľa lepší, ako predpokladali na začiatku roku 2020.

„Naše dcérske spoločnosti totiž v predchádzajúcom roku dosiahli dobré výsledky a spoločnosť si mohla pomôcť získaním dividend,“ dodáva šéf hutníckej firmy v príhovore.

Poklesol aj objem výroby

Celkové tržby z predaja výrobkov, tovarov a služieb dosiahli v uplynulom roku 196,414 milióna eur, z čoho 89 percent tvoril export. V porovnaní s predchádzajúcim rokom tržby ŽP poklesli o 21,8 percenta, čo bolo spôsobené výrazným prepadom objemu predaja všetkých výrobkov – ťahaných rúr, valcovaných rúr a tiež oceľových blokov.

K nižším tržbám podľa ročnej správy podniku však významne prispeli aj nižšie ceny, hlavne valcovaných rúr, ale aj oceľových blokov. Na celkový výsledok spoločnosti pozitívne pôsobil výsledok hospodárenia z finančnej činnosti.

„Prijaté dividendy od dcérskych spoločností, naviazané na výsledky skupiny v roku 2019, znížili celkovú stratu na úroveň 3 mil. eur. Spoločnosť ku koncu roka 2020 podnikala s majetkom vo výške 291 miliónov eur, ktorý bol krytý vlastnými zdrojmi na úrovni 71 percent,“ uvádza sa v správe spoločnosti.

V roku 2020 vyrobili v podniku spolu 279 949 ton ocele, čo je o 47 833 ton menej ako v predchádzajúcom roku a oproti plánu je to sedempercentný pokles. Z celkového vyrobeného množstva bolo 216 322 ton ocele použitých priamo na vlastnú výrobu oceľových rúr a 63 627 ton bolo odpredaných externým odberateľom.

Znížili zamestnanecký stav

Počas minulého roka klesol priemerný prepočítaný stav zamestnancov akciovej spoločnosti na 2 993, čo je pokles o 197 zamestnancov, teda šesť percent oproti predchádzajúcemu roku.

„Tento úbytok bol úmerný poklesu zákaziek a zmennosti, čomu sme počas roka prispôsobovali režimy práce a aj normy obsadenia zamestnancami,“ popisuje sa v hodnotení roka s tým, že v rámci ŽP GROUP v dcérskych spoločnostiach zamestnávali ďalších 1 053 zamestnancov, čo je oproti predchádzajúcemu roku pokles o 61 zamestnancov. ŽP GROUP tak v roku 2020 spolu zamestnávala 4 046 zamestnancov.

Priemerný mesačný zárobok zamestnancov spoločnosti za rok 2020 dosiahol 1 248 eur, čo predstavuje štvorpercentný pokles oproti roku 2019, ale v porovnaní s priemernou mzdou zamestnancov priemyslu v Slovenskej republike je to o päť percent viac.

Železiarne Podbrezová, a. s. sú integrovaným výrobcom ocele a oceľových bezšvíkových rúr so sídlom na strednom Slovensku v obci Podbrezová. Ročná výroba spoločnosti je 160 000 ton oceľových bezšvíkových rúr, čím sa spoločnosť radí k popredným výrobcom oceľových rúr v Európe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Soták
Firmy a inštitúcie Železiarne Podbrezová (ŽP)