Automobilka Volkswagen nezistila žiadne známky nútenej práce v jej čínskom závode

Volkswagen, Nemecko
Foto: Swen Pfoertner/dpa via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Audit, ktorý si objednala spoločnosť Volkswagen, nezistil žiadne známky nútenej práce v jej závode v čínskom regióne Sin-ťiang, kde západné vlády obviňujú čínsku vládu z porušovania ľudských práv ujgurskej etnickej menšiny.

Kritika nemeckej automobilky

Nemecká automobilka sa dostala pod paľbu kritiky za pôsobenie v Sin-ťiangu, odľahlom západnom regióne, ktorý hraničí so Strednou Áziou. Vláda USA zablokovala dovoz zo Sin-ťiangu, pokiaľ sa nepreukáže, že výrobky neboli vyprodukované za použitia nútenej práce. Audítorská spoločnosť Löning – Human Rights and Responsible Business uskutočnila 40 rozhovorov a jej predstavitelia mohli voľne kontrolovať továreň, uviedol Markus Löning, bývalý nemecký komisár pre ľudské práva, ktorý túto poradenskú spoločnosť založil.

Nenašli sme žiadne náznaky ani dôkazy o nútenej práci zamestnancov,“ uvádza sa v poznámkach, ktoré poskytol Volkswagen na utorkovom brífingu pre médiá v Nemecku. Závod Volkswagenu v Urumči, hlavnom meste Sin-ťiangu, už nemontuje vozidlá a funguje len ako distribučné centrum. Približne 10-tisíc vozidiel ročne tam prechádza kontrolou kvality predtým, ako ich dodajú predajcom v regióne. Podľa Löninga sú zamestnanci vo fabrike Volkswagenu „platení nadpriemerne a majú málo práce„.

Genocída Ujgurov

Spojené štáty tvrdia, že Čína sa pri zaobchádzaní s Ujgurmi dopúšťa genocídy. Podporujú to rozsiahle správy a vyšetrovanie ľudskoprávnych skupín i novinárov. Tie informovali, že čínska vláda systematicky núti Ujgurov používať antikoncepciu v snahe znížiť ich populáciu. Čínske úrady pravidelne podrobujú ujgurské ženy tehotenským testom a státisícom z nich nariadili sterilizáciu, potraty a vnútromaternicové telieska.

V Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang navyše údajne zatýkajú Ujgurov, zatvárajú miestne mešity, objavili sa správy o mučení, bitkách a odmietaní prísunu jedla, len aby upustili od kritického uvažovania a prijali vopred určené názory a hodnoty. Čína taktiež údajne vo veľkých táboroch zadržiava viac ako milión Ujgurov, ktorí sú nútení pracovať v továrňach.

USA uvádzajú viacero produktov, ktoré sú výsledkom nútenej práce v Číne, ako napríklad surová bavlna, rukavice, paradajkové produkty, rybársky výstroj či množstvo komponentov používaných pri solárnej energii. Sin-ťiang je banícky región bohatý na zdroje, dôležitý pre poľnohospodársku výrobu a domov pre rozvíjajúci sa priemyselný sektor. Zadržaných obyvateľov podľa USA taktiež premiestňujú mimo Sin-ťiangu, aby pracovali v odevných a textilných závodoch, automobilkách či fabrikách na výrobu elektroniky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen