Rusko ničí prístavy a využíva potraviny ako zbrane, podľa Michela tak ubližuje tým najzraniteľnejším

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Charles Michel
Predseda Európskej rady Charles Michel na tlačovej konferencii v Naí Dillí v Indii. Piatok, 8. september, 2023. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Rusko „využíva potraviny ako zbrane“ a „ubližuje tým najzraniteľnejším“. V piatok sa tak vyjadril predseda Európskej rady Charles Michel. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Únia poskytuje alternatívne trasy

Rusko musí umožniť lodiam s tak potrebným obilím plavbu v Čiernom mori. poskytuje alternatívne vývozné trasy prostredníctvom našich ciest solidarity,“ uviedol Michel v príspevku na sociálnej a mikroblogovacej sieti X, predtým známej ako Twitter.

Jeho komentáre odzneli na piatkovej tlačovej konferencii v indickom hlavnom meste Naí Dillí pred víkendovým samitom krajín G20. Júlové jednostranné vypovedanie Čiernomorskej obilnej iniciatívy zo strany Ruska označil Michel za „škandalózne“.

Útoky na prístavy musia skončiť

Viac ako 250 miliónov ľudí na celom svete čelí akútnej potravinovej neistote a Kremeľ ich úmyselnými útokmi na ukrajinské prístavy pripravuje o potraviny, ktoré zúfalo potrebujú,“ upozornil a dodal, že „je úprimne škandalózne, že Rusko po ukončení Čiernomorskej obilnej iniciatívy blokuje a útočí na ukrajinské námorné prístavy. To sa musí skončiť“.

Ponuku Kremľa dodať Afrike milión ton obilia zároveň Michel označil v porovnaní s 32 miliónmi ton obilia dodanými na medzinárodné trhy pod vedením OSN za „absolútne cynickú“. Dodal tiež, že Európska únia (EÚ) sa usiluje zabezpečiť alternatívne vývozné cesty a doteraz dodala 41 miliónov ton obilia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Charles Michel
Firmy a inštitúcie ER Európska radaEU Európska úniaG20OSN Organizácia Spojených národov